Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
Colombiacolumn Nico VerbeekGeschiedenisHet laatste nieuws uit Colombia

215 jaar onafhankelijkheid Colombia

by Colombiaans.nl 20 juli 2025
20 juli 2025

Door: Nico Verbeek

Op 7 augustus 2025 wordt in Colombia het zogenaamde Bicentenario gevierd en wordt herdacht dat het land zich 215 jaar geleden (eindelijk) losmaakte van het toenmalige Spaanse rijk en onafhankelijk werd. Het is al de tweede keer dat 215 jaar zelfstandigheid wordt gevierd, want in 2010, op 20 juli, was er ook al een Bicentenario. Toen werd herdacht dat op die dag in de hoofdstad (Santa Fe) enkele patriotten voor het eerst de aanzet gaven tot het verzet door enkele Spaanse bestuurders de stad uit te gooien. Waarom twee Bicentenarios?

Net als de rest van Zuid-Amerika, met uitzondering van Brazilië, was Colombia tot aan het begin van de negentiende eeuw een Spaanse kolonie. Vooral dankzij Simon Bolívar, El Libertador, werden de meeste landen uit de regio in die periode bevrijd en ontwikkelden ze zich tot onafhankelijke republieken. Bolívars militaire campagnes leidden tot de onafhankelijkheid van Venezuela, Colombia, Ecuador, Peru en Bolivia, het land dat naar Simón Bolívar is vernoemd. In Colombia wordt hij als de onbetwiste ‘vader des vaderlands’ beschouwd, net als in Venezuela, en tot op de dag van vandaag claimen politieke bewegingen van zowel links als rechts Bolivars erfenis.

215 jaar onafhankelijkheid Colombia
Foto: Puente de Boyaca

In de achttiende eeuw was Spanje nog steeds een wereldrijk, maar het was in die jaren wel permanent in oorlog, soms met Engeland, soms met Frankrijk. Napoleon maakte in 1808 tijdelijk een einde aan de Spaanse macht en de Spaanse koning moest vluchten. De oorlog in Europa was olie op het vuur voor de vrijheidsstrijders in de Spaanse kolonies, ook in Nueva Granada, zoals het huidige Colombia toen heette.

In 1810 lukte het de patriotten om de macht tijdelijk over te nemen van de Spaanse bezetters, want die waren erg druk met hun eigen problemen. In verschillende zogenaamde provincias, zoals Cartagena, Antioquia, Cundinamarca en Panama, begonnen de patriotten hun eigen plaatselijke regeringen te vormen. Sommige van die juntas hadden als doel alleen tijdelijk de macht waar te nemen, totdat de Spaanse macht hersteld zou worden. Maar andere provincias verklaarden zich onafhankelijk en ‘republikeins’, onder invloed onder andere van de Amerikaanse en Franse revolutie en geïnspireerd door filosofen als Jean Jacques Rousseau en Jeremy Bentham.

215 jaar onafhankelijkheid Colombia
Tussen 1811 en 1816 verscheen een eerste tijdelijke en gammele republikeinse staat die Provincias Unidas werd genoemd, terwijl enkele andere provincies, zoals Santa Marta en Popayán, loyaal bleven aan de Spaanse kroon. In die periode viel de nieuwe natie ten prooi aan een burgeroorlog, tussen de verschillende regio’s maar ook tussen de voorstanders van een centrale staat (centralistas), voorstanders van een federale bestuursvorm (federalistas) en degenen die de Spaanse koning trouw wilden blijven (realistas). Het was een periode van wanorde en weinig vooruitgang die later door de historici werd aangeduid als Patria Boba, wat je zou kunnen vertalen als het Dwaze Vaderland.

Na het herstel van de Spaanse monarchie in Europa stuurde koning Fernando VII een flink leger naar Zuid-Amerika om de voormalige koloniën opnieuw te heroveren, want die hadden zich tijdens de tijdelijke problemen van het Spaanse moederland onafhankelijk verklaard en waren hun eigen gang gegaan.


Die herovering werd geen groot succes en in 1819 lukte het Simon Bolívar (foto hierboven), met een leger van 1300 man infanterie en 800 cavalerie, de beslissende veldslag te winnen, bij de brug van Boyacá. Dat gebeurde op 7 augustus, wat sindsdien als de definitieve datum van de Colombiaanse onafhankelijkheid wordt beschouwd. Op 10 augustus kwam Simon Bolívar triomfantelijk Santa Fe (Bogotá) binnen, een week later werd de Republiek van Colombia uitgeroepen. De overwinning van de patriotten betekende tegelijk het einde van de Spaanse hegemonie in Zuid-Amerika.

215 jaar onafhankelijkheid Colombia
Foto: Monument “El héroe de Boyaca”, bij puente de Boyacá

De nieuwe natie bestond uit de voormalige kolonies Nieuw Granada (Colombia), Venezuela en Ecuador. Uiteraard was de bindende figuur Simon Bolívar. Zijn ideaal was de creatie van een of andere vorm van politieke eenheid van deze nieuwe naties, waarbij hij nadrukkelijk het voorbeeld van de Verenigde Staten voor ogen had. Het Groot-Colombiaanse ideaal was echter geen lang leven beschoren: de federatie viel al snel uit elkaar en de verschillende naties gingen hun eigen weg, tot grote spijt van Bolívar.

Nico Verbeek
– Colombiaans.nl

Nico Verbeek is schrijver en columnist voor onder andere Colombiaans.nl en schreef de boeken Het kartel van de Narcos, De wrekers van Medellín, Eigen Doelpunt en Ingrid Betancourt De vrouw die president wilde worden. Verbeek is woonachtig in Medellín. Ook geeft hij Nederlandse les aan Colombiaanse burgers die het examen voor inburgering-buitenland moeten doen.

Verbeek schreef onder meer onderstaande boeken

Lees ook

» Geen tweede kans voor deze Colombiaanse narco
» Colombiaans.nl – exclusive Andrés Escobar – De Kronieken van een Heer
» Openingswedstrijd Copa America in teken van Andrés Escobar
» 22e sterfjaar van Andrés Escobar
» De moord op Colombiaanse minister Lara, vandaag 35 jaar geleden» Colombia en Venezuela, op de grens van oorlog… in 1987
» Honderd jaar Spaanse griep in Colombia

» Gabriel García Márquez en de bananenstaking
» Mijn naam is Juan Pablo alias Sebastián Marroquín, zoon van Pablo Escobar

Gerelateerde berichten

Hoofdrolspeler film Michael is half Colombiaans

23 april 2026

Karol G naar Nederland: alles over het concert...

22 april 2026

Colombian Vibes 2026 is terug!

8 april 2026

Nederlander in Colombia 48: Jordy Fredy

3 april 2026

James herstellende na ziekenhuisopname door uitdroging

3 april 2026

Verkiezingen: Colombia op een kruispunt

18 maart 2026

Event De Stem van mijn Roots

11 maart 2026

Nieuwe serie Escobar door de ogen van zijn...

18 februari 2026

Rapper Drake betaalt 75 duizend dollar voor Escobar-item

13 februari 2026

Vliegtuigongeluk in Colombia eist 15 levens

29 januari 2026

reizen naar colombia

Zoeken

BOEK-COLOMBIAANSE-DANSGROEP-AIRES-COLOMBIANOS

Exclusieve verhalen

  •  Armero.. en de wond van 35 jaar oud
  •  Ciudad Perdida
  •  Copa America 2001
  •  Embera indianen
  •  La Violencia
  •  Muisca indianen
  •  Muziek en dans
  •  Mythen en legenden
  •  Nico Verbeek: Van Macondo tot Medellín
  •  Villa De Leyva
  •  Las Lajas: De witte kerk
  •  De lugubere geheimen van Colombiaanse gevangenis La Modelo
  •  De duistere kant van ex-president Uribe
  •  La Gaitana
  •  Hoe je jouw 15e verjaardag viert in Colombia, de Quinceañera
  •  Andrés Carne de Res: een visueel staaltje smakelijke marketing
  •  Mijn naam is Juan Pablo alias Sebastián Marroquín, zoon van Pablo Escobar
  •  Andrés Escobar – De Kronieken van een Heer

Vrienden van Colombiaans.nl

Go2Colombia.nl
Latinonet

Privacy Beleid
Cookies

Invloedrijke personen

  •   Álvaro Uribe
  •   Clara Rojas
  •   Fernando Botero
  •   Gabriel García Márquez
  •   Griselda Blanco
  •   Iván Duque Márquez
  •   Íngrid Betancourt
  •   Juan Manuel Santos
  •   Jorge Eliécer Gaitán
  •   Pablo Escobar Gaviria
  •   Simón Bolívar
  •   Tanja Nijmeijer

Travel

  •  Colombiaans.nl start reisbureau!
  •  Reisbureau Go2Colombia.nl
  •  48 uur in Santa Marta
  •  48 uur in De Koffiedriehoek
  •  Het Caribisch gebied
  •  Het binnenland
  •  De jungle
  •  Colombiaans reizen
  •  Koffiedriehoek

Volg ons op Instagram

colombiaans.nl

Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia. Bekijk onze website op Colombiaans.nl.

Diaz houdt Bayern München in de race met werelddoe Diaz houdt Bayern München in de race met werelddoelpunt. De Duitsers verloren met 4-3 en mogen het volgende week thuis wederom tegen PSG proberen.
Ook al mocht het gisteren niet baten, James werd g Ook al mocht het gisteren niet baten, James werd gisteren uitgeroepen tot man van de wedstrijd. Tegen FC Los Angeles verloor Minnesota United met 0-1.
Hoofdrolspeler film Michael is half Colombiaans - Hoofdrolspeler film Michael is half Colombiaans - Ja, wie had dat verwacht? Jaafar Jeremiah Jackson is dan wel de zoon van Jackson 5-lid Jermaine, ook heeft hij een moeder die uit Colombia komt. Lees snel verder op Colombiaans.nl #colombia #colombiaans #michaelthemovie #nieuwsuitcolombia
Karol G naar Nederland: alles over het concert in Karol G naar Nederland: alles over het concert in 2027 - Lees verder op Colombiaans.nl
KAROL G NAAR NEDERLAND! - Karol G treedt op 10 jul KAROL G NAAR NEDERLAND! - Karol G treedt op 10 juli 2027 op in de Johan Cruijff ArenA in Amsterdam met haar 'Viajando Por El Mundo Tropitour', wat haar grootste show in Nederland tot nu toe markeert. De Colombiaanse superster, bekend van hits als 'Si Antes Te Hubiera Conocido', stond eerder in 2024 in de Ziggo Dome.
Welkom bij de Location Reveal Video van Colombian Welkom bij de Location Reveal Video van Colombian Vibes 2026 🎫 www.ColombianVibes.nl
Vanavond 20.00 uur - Location Reveal Colombian Vib Vanavond 20.00 uur - Location Reveal Colombian Vibes 2026 Event page https://fb.me/e/3CGYZqgOn
📺 Tv vanavond: Survive Your Family - Dit is een n 📺 Tv vanavond: Survive Your Family - Dit is een nieuw avontuurlijk realityprogramma, dat zich afspeelt in Colombia. Presentatie: Art Rooijakkers, Wanneer: donderdag 16 april Tijd : 20:30 uur Zender: SBS6 Extra info: Vier bekende families overleven acht etappes in de Colombiaanse jungle met nul luxe en worden volledig overgeleverd aan hun eigen familiebanden. @sbs6nl
🔥 Colombian Vibes 2026 is terug! - Het is zover! W 🔥 Colombian Vibes 2026 is terug! - Het is zover! We gaan weer samen kijken naar een WK-wedstrijd met Colombia in de hoofdrol. De kaartverkoop is zojuist officieel gestart. Lees hier meer info over welke wedstrijd we uitzenden, tijden en tickets. Lees meer op Colombiaans.nl
Het Urbi et Orbi is uitgesproken : Zalig Pasen 🐰 Het Urbi et Orbi is uitgesproken : Zalig Pasen 🐰 🥚
🇨🇴 NIEUWE EDITIE: Nederlander in Colombia 48: Jor 🇨🇴 NIEUWE EDITIE: Nederlander in Colombia 48: Jordy Fredy Lees verder op Colombiaans.nl #colombia #nieuwsuitcolombia #nederlanderincolombia #colombiaans
James herstellende na ziekenhuisopname door uitdro James herstellende na ziekenhuisopname door uitdroging - Lees verder op Colombiaans.nl
Colombia beleeft slechte generale tegen Kroatië - Colombia beleeft slechte generale tegen Kroatië - De ploeg verloor met 2-1 in Orlando. Jhon Arias scoorde aan Colombia's zijde.
🥲militairen komen om bij vliegtuigcrash - Het ong 🥲militairen komen om bij vliegtuigcrash - Het ongeval met een legervliegtuig in het zuiden van Colombia heeft aan minstens acht mensen het leven gekost. Dat heeft de lokale overheid meegedeeld. In eerste instantie werd gevreesd voor tientallen doden. Het dodental kan wel nog verder oplopen. Er zijn 83 gewonden gemeld. Veertien van hen bevinden zich in kritieke toestand, zegt gouverneur John Gabriel Molina Acosta. Over het lot van meer dan dertig inzittenden bestaat nog geen duidelijkheid. Het legertoestel, een Hercules C1-130, was gecrasht vlak na het opstijgen op de luchthaven van Puerto Leguizamo, in de Amazoneregio en op de grens met Peru.
🇨🇴🇨🇴🇨🇴 Verkiezingen: Colombia op een kruispunt - T 🇨🇴🇨🇴🇨🇴 Verkiezingen: Colombia op een kruispunt - Terwijl we hier in Nederland naar de stembussen mogen voor de gemeenteraadsverkiezingen is de strijd om de stemmen ook losgebarsten in Colombia. Onze reporter in Colombia schreef een uitgebreide analyse over de kandidaten, de onderwerpen en uitdagingen. Eén ding is duidelijk: Colombia staat op een kruispunt. Lees verder op Colombiaans.nl #colombiaans #verkiezingcolombia #politiekcolombia
Wanneer jouw beste vriend altijd voor je klaarstaa Wanneer jouw beste vriend altijd voor je klaarstaat ♥️. - Tag de jouwe
🎬 Dear Killer Nannies vertelt Colombia’s meest pij 🎬 Dear Killer Nannies vertelt Colombia’s meest pijnlijke hoofdstuk door de ogen van een kind. De serie is geïnspireerd op de jeugd van Juan Pablo Escobar en laat zien hoe het was om op te groeien als zoon van Pablo Escobar — omringd door gewapende bewakers die tegelijk bescherming én constante dreiging betekenden. In plaats van geweld centraal te zetten, focust de serie op het dagelijks leven onder permanent toezicht, waar angst en veiligheid naast elkaar bestaan. Met John Leguizamo als Pablo Escobar verschuift het perspectief van criminele mythes naar een intiem verhaal over vaderschap, macht en een verloren kindertijd. Lees meer op Colombiaans.nl #DearKillerNannies #JuanPabloEscobar #JohnLeguizamo #Colombia #NieuweSerie
🇨🇴🇨🇴🇨🇴 TROTS: - Meer dan 100 Plays op Spotify! Ons 🇨🇴🇨🇴🇨🇴 TROTS: - Meer dan 100 Plays op Spotify! Ons gesprek met Jan-Willem van Go2Colombia heeft meer dan 100 plays opgeleverd. We zijn jou als luisteraar meer dan dankbaar. Stay tuned, want binnenkort volgen er meer afleveringen. 🎧 Nog niet geluisterd? Ga dan naar Spotify en zoek via 'ColombiCast' de laatste aflevering en luister deze terug.
Done Deal Done Deal
Colombiaans.nl feliciteert alle winnaars van de @s Colombiaans.nl feliciteert alle winnaars van de @stichtinghelpcolombia.nl -actie. - Nieuwe volgers van Stichting Help Colombia konden een capibara-knuffel winnen. Stichting Help Colombia zamelt donaties in om geestelijk- en lichamelijk gehandicapte kinderen te helpen met een opleiding en dagbesteding. Bedankt dat je meedeed. @jeroenvanloon74 @jeroenvanloon1974 @stichtinghelpcolombia.nl
Volg op Instagram
nieuws uit Colombia Bij Colombiaans.nl lees je het laatste nieuws uit Colombia. Colombiaans.nl publiceert nieuws, actualiteiten, exclusieve verhalen en achtergrondinformatie uit Colombia
Adverteren?
Informatie en voorwaarden adverteren

Telefonisch contact?
Bel gerust

Disclaimer
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Linkedin
  • Youtube
  • Email
  • Soundcloud
  • RSS
Footer Logo

©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl


Back To Top
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl
Like ons

Si! We hebben je hard nodig!

Wil je op de hoogte blijven van nieuws en achtergrondverhalen uit Colombia?
Like ons dan!
Heb je ons al geliked? Klik op de knop ‘Sluiten’