Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
column Nico Verbeek

Van Escobar tot Guzmán

by Colombiaans.nl 24 september 2015
24 september 2015

Pablo Escobar, de beroemdste narco van de geschiedenis, gaf zich op 19 juni 1991 over aan de Colombiaanse justitie en nam zijn intrek in De Kathedraal, een gevangenis met de allure van een vijfsterren-hotel, waar hij het een goed jaar uithield.

pablo escobar colombiaans

Niet dat hij veel te klagen had in zijn plaats van detentie, want hij mocht daar z’n eigen bewakers uitkiezen, kreeg bezoek van familie, bevriende profvoetballers en ‘vriendinnen’, zoveel en zo vaak als hij wilde, en leefde met alle mogelijke luxe en in relatieve rust. Toen de regering hem wilde overplaatsen naar een echte gevangenis, nam hij de benen. Door een paar militairen die de gevangenis ‘bewaakten’ om te kopen.

Die geschiedenis werd afgelopen week in de Colombiaanse media weer opgerakeld, door het nieuws over de ontsnapping van maffiabaas Joaquin ‘El Chapo’ Guzmán uit de gevangenis van maximale veiligheid van Altiplano. Waar in de buitenlandse media vooral het zogenaamde spectaculaire karakter van die vlucht werd benadrukt (‘net als in de film Alcatraz!!’), zijn kenners in Mexico minder lyrisch.

Een parlementariër van de PRD (Partido de Revolución Democratica) geloofde niet dat de directie van de gevangenis van te voren niets in de gaten had, want El Chapo maakte bij het graven van z’n tunnel gebruik van allerlei apparaten en gekwalificeerd personeel. Vrachtwagens reden af en aan in de buurt van de gevangenis. ‘Wat de vlucht laat zien is de corruptie en de verrotting van het systeem van openbare veiligheid. De actie van Guzmán was geen heldendaad, maar betekende een nederlaag voor de staat tegen de macht van intimidatie en corruptie van de georganiseerde misdaad.’

Anabel Hernández, auteur van het boek Los señores del narco zei voor het tv-kanaal Univision: ‘El Chapo verloor nooit zijn macht toen hij gevangen zat. De macht van zijn kartel gaat veel verder. Ze hebben functionarissen van de overheid op hun loonlijst staan en een netwerk van corruptie dat veel groter is dan die ene crimineel’.

Ook het woord ‘narco-staat’ viel weer. Net als in Colombia in de jaren tachtig en negentig, toen de kartels van Medellín en Cali zoveel macht hadden verzameld dat zij de dienst leken uit te maken en niet de instellingen van de staat. De regering in Colombia vond die term toen overdreven en ook nu laten de Mexicaanse autoriteiten hun ergernis blijken als het woord valt.

De Mexicaanse dichter en activist Javier Sicilia vindt de benoeming terecht: ‘De staat, de instellingen van de overheid, zijn in verval geraakt. Het lijkt erop dat alle partijen en de politieke klasse heeft besloten de belangen van de georganiseerde misdaad te verdedigen.’ Daarbij gaat het niet alleen over de vlucht van de narco-baas, maar ook over de moord op 43 studenten in Ayotzinapa, waarbij de lokale overheid en de politie van de regio betrokken waren, eenvoudigweg omdat ze de belangen het kartel van de Guerreros Unidos verdedigden en niet van die van de gewone burgers.

De Mexicaanse bevolking gelooft ook niet dat de overheid in staat is het hoofd te bieden aan types als El Chapo Guzmán. Iedereen weet dat de georganiseerde misdaad een vinger heeft in alle overheidsorganen. Volgens recente enquêtes had 70% van de Mexicaanse bevolking de vlucht van Guzmán wel aan zien komen, ‘omdat hij alles en iedereen kan kopen’. Maar liefst 90% van de Mexicanen gelooft dat politieagenten corrupt zijn. Omdat de kartels de verkiezingscampagnes van vrijwel alle politici sponsoren, hoef je er niet op te rekenen dat het in de toekomst anders zal gaan.

In Colombia is de discussie of het land een narco-staat is niet meer zo actueel als pakweg twintig jaar geleden. Hier gaat het vooral over de grote stroom van films en televisieseries die de wereld van de drugsmaffia tot onderwerp hebben. Hoewel veel van die series van goede kwaliteit zijn, rijst toch de vraag of al die aandacht, uit pedagogisch oogpunt, wel goed is. Net als in het geval van El Chapo Guzmán, ligt het gevaar op de loer de spectaculaire acties en het gevaarlijke leven van dergelijke types te romantiseren of te verheerlijken.

De journalist en columnist Lorenzo Madrigal schreef naar aanleiding hiervan: ‘Heel veel mensen verafschuwen deze dramatisering, maar anderen –ik hoop dat het er weinig zijn– trekken er de verkeerde les uit: hoe je een land moet onderwerpen aan misdaad en laaghartigheid. En vooral met behulp van de impliciete lafheid om weerloze slachtoffers aan te vallen vanuit een machtspositie. De meest geslepen crimineel is niets anders dan een grote lafaard.’

Schaf hier de boeken van Nico Verbeek aan bij Bol.com

Nico Verbeek Columnist Colombiaans.nl
Nico Verbeek

*Eerder verschenen in La Chispa

Gerelateerde berichten

215 jaar onafhankelijkheid Colombia

20 juli 2025

Maradona in Colombia

6 december 2020

Mysterieuze moord herdacht – 25 jaar zonder Alvaro...

8 november 2020

Het definitieve einde van Mafalda

20 oktober 2020

Colombiaanse generaal Oscar Naranjo: de beste politieagent van...

11 juli 2020

Radio Sutatenze: Onderwijs in tijden van Pandemie

1 juni 2020

Die andere pandemie – Spaanse Griep in Boyacá

4 mei 2020

De kolonel die Pablo Escobar klein kreeg overleden

30 maart 2020

De eerste Colombiaanse wielerlegende: Cochise Rodríguez

3 maart 2020

Colombiaanse Drugsbaron alias El Mexicano, dertig jaar na...

4 februari 2020

reizen naar colombia

Zoeken

BOEK-COLOMBIAANSE-DANSGROEP-AIRES-COLOMBIANOS

Exclusieve verhalen

  •  Armero.. en de wond van 35 jaar oud
  •  Ciudad Perdida
  •  Copa America 2001
  •  Embera indianen
  •  La Violencia
  •  Muisca indianen
  •  Muziek en dans
  •  Mythen en legenden
  •  Nico Verbeek: Van Macondo tot Medellín
  •  Villa De Leyva
  •  Las Lajas: De witte kerk
  •  De lugubere geheimen van Colombiaanse gevangenis La Modelo
  •  De duistere kant van ex-president Uribe
  •  La Gaitana
  •  Hoe je jouw 15e verjaardag viert in Colombia, de Quinceañera
  •  Andrés Carne de Res: een visueel staaltje smakelijke marketing
  •  Mijn naam is Juan Pablo alias Sebastián Marroquín, zoon van Pablo Escobar
  •  Andrés Escobar – De Kronieken van een Heer

Vrienden van Colombiaans.nl

Go2Colombia.nl
Latinonet

Privacy Beleid
Cookies

Invloedrijke personen

  •   Álvaro Uribe
  •   Clara Rojas
  •   Fernando Botero
  •   Gabriel García Márquez
  •   Griselda Blanco
  •   Iván Duque Márquez
  •   Íngrid Betancourt
  •   Juan Manuel Santos
  •   Jorge Eliécer Gaitán
  •   Pablo Escobar Gaviria
  •   Simón Bolívar
  •   Tanja Nijmeijer

Travel

  •  Colombiaans.nl start reisbureau!
  •  Reisbureau Go2Colombia.nl
  •  48 uur in Santa Marta
  •  48 uur in De Koffiedriehoek
  •  Het Caribisch gebied
  •  Het binnenland
  •  De jungle
  •  Colombiaans reizen
  •  Koffiedriehoek

Volg ons op Instagram

colombiaans.nl

Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia. Bekijk onze website op Colombiaans.nl.

The King has Arrived... - In zijn eerste wedstrijd The King has Arrived... - In zijn eerste wedstrijd tegen Internacional de Bogota kwam, zag en overwon zijn nieuwe team. Atletico Nacional won gisteren met 2-3. Hierin gaf James gelijk zijn visitekaartje af door een assist te geven op het winnende doelpunt.
EINDE VAN EEN TIJDPERK… James stopt bij nationale EINDE VAN EEN TIJDPERK… James stopt bij nationale team De topscorer van Colombia in officiële wedstrijden neemt afscheid. De enige voetballer van La Tricolor die ooit topscorer van een WK is geworden, winnaar van de Puskás Award en maker van dat onvergetelijke doelpunt tegen Uruguay tijdens het WK van 2014 in Brazilië stopt. Hij was de topscorer én assistkoning van Colombia in de kwalificatiereeks voor het WK van 2018 in Rusland. Hij maakte het doelpunt dat de kwalificatie bezegelde en was de Colombiaan met de meeste assists tijdens dat WK. In 2024 schitterde hij opnieuw. Hij werd uitgeroepen tot beste speler en beste aangever van de Copa América, waarin we na 23 jaar weer de finale bereikten. En op weg naar het WK van 2026 eindigde hij opnieuw als assistkoning en als een van de best presterende spelers in de kwalificatiereeks. Er zullen altijd discussies, kritiek en controverses rond zijn naam bestaan. Sommige journalisten en oud-voetballers zullen die gebruiken om krantenkoppen en kijkers te genereren. Maar over één ding kan niemand discussiëren: de prestaties van James Rodríguez voor de Colombiaanse nationale ploeg en de erfenis die hij heeft achtergelaten in het wereldvoetbal. Voor velen neemt hiermee simpelweg de grootste voetballer uit de geschiedenis van La Tricolor afscheid.
Het is zover - James Rodriguez ligt vast tot juni’ Het is zover - James Rodriguez ligt vast tot juni’27
James naar Atletico Nacional - Het is officieel. J James naar Atletico Nacional - Het is officieel. James speelt weer in Colombia. @nacionaloficial
UNIDOS POR COLOMBIA On October 11, we come togeth UNIDOS POR COLOMBIA On October 11, we come together in Amsterdam for UNIDOS POR COLOMBIA — an unforgettable evening filled with music, dancing, Colombian food, live entertainment, connection, and above all, a meaningful purpose. This is more than just a night out. Behind this event is a bigger mission: to support the people and animals who have been affected by the devastating earthquake in Colombia. By joining us, you are helping support organizations and communities working directly in the affected areas, providing help, care, and support to those who need it most. And you will see exactly where your support is going. Throughout the evening, we will make live connections with three organizations currently working in the affected areas of Colombia, giving you the opportunity to hear directly from the people on the ground and learn more about the impact they are making. ✨ What to expect: 🎶 Music & live performances 🎤 A live artist performing during the evening 💃 Colombian vibes & dancing 🍴 Delicious Colombian food 🎁 Amazing lottery prizes ✨ A mystery live performance you won't want to miss 📡 Live connections with three organizations working in the affected areas 🚗 Free parking! And most importantly: coming together to make a real difference Your ticket is only €15. You're not simply buying a ticket. You're buying an unforgettable experience while helping make a difference in the lives of people and animals affected by the earthquake in Colombia. Every contribution matters. Every person counts. Every act of support can make a difference. 📅 October 11 | 3 PM – 10 PM ToekomstMuziek Danzigerbocht 29, 1013 AM Amsterdam Tickets: € 15 https://ticketpoint.nl/nl/evenement/benefiet-unidos-por-colombia Free parkingCome for the music. Stay for the atmosphere. Enjoy the live artist. Discover the mystery performance. UNIDOS POR COLOMBIA Together, we can make a difference. Organiseer by: Tribes Movement.org together with - Its Never Too Late, Pluriversity Weavers, Dj John de Colombia and Carlitos Connection. @carlitos_conexion @djjohndecolombia @tribes_movement @oswaldovriend
Quinterito stopt… Juan Fernando Quintero stopt bij Quinterito stopt… Juan Fernando Quintero stopt bij de nationale selectie. De 33-jarige middenvelder bevestigde dat hij heeft besloten een stap opzij te zetten na de teleurstelling over de uitschakeling van Colombia op het WK van 2026. Daarmee komt een periode van 14 jaar ten einde, die werd gekenmerkt door beslissende doelpunten, momenten van buitengewoon talent en drie WK-deelnames.
De laatste shirts verkrijgbaar 30,- per stuk Rela De laatste shirts verkrijgbaar 30,- per stuk Relaxed fit Katoen Zwart 1x S 1x M Wit 2x S 3x M Bestel via een privébericht
ARC Glora komt eraan - Het programma voor de aank ARC Glora komt eraan - Het programma voor de aankomende dagen Zaterdag 5 september 10.00 - 22.00 uur - Open voor publiek 10.00 - 12.00 - presentatie 12.40 uur - dansoptreden Zondag 6 september 10.00 - 22.00 uur - Open voor publiek 10.30 - 12.00 uur - kinderactiviteiten 13.30 - 16.00 uur - tentoonstelling kunstenaar Andrés Prado 14.30 - 15.30 uur - muziekvoorstelling Luisa Montalvo 16.30 - 18.00 uur - optreden QuiQue Locatie: Ruyterkade Oost Amsterdam @embcolnl
Hot Wheels X Maluma Maluma is samen met Toyota en Hot Wheels X Maluma Maluma is samen met Toyota en Hot Wheels een mooie samenwerking aangegaan. Hot Wheels® bundelt de krachten met wereldster Maluma voor een unieke Toyota Land Cruiser FJ60, geïnspireerd op zijn Colombiaanse afkomst en zijn liefde voor auto’s. De opvallende rode carrosserie is voorzien van retrographics in de kleuren van de Colombiaanse vlag, stoere offroad-modderspatten en persoonlijke details zoals ‘La Matrona’, Maluma’s naam en zijn kenmerkende ‘MLM 994’-kenteken. Een subtiele verwijzing naar zijn album Loco x Volver maakt het ontwerp compleet. Met Real Riders offroadbanden, een volledig metalen chassis en een premium magnetische displayverpakking is dit een echte blikvanger voor iedere Hot Wheels®-verzamelaar. Prijs: 30 euro Schaal 1:64 • ZAMAC • Real Riders • Premium verpakking Link om te pre-orderen: https://creations.mattel.com/en-nl/products/hot-wheels-x-maluma-x-toyota-land-cruiser-fj60-jwk47 @hotwheelsofficial Hot Wheels
Ze zijn binnen! - Vandaag besteld is binnen een pa Ze zijn binnen! - Vandaag besteld is binnen een paar dagen in huis. We hebben er nog een paar over. Laat via een privébericht weten welke kleur en maat je wenst en je hoort snel of deze nog op voorraad is
Gevolgen van de aardbeving in Colombia 2: Marcel v Gevolgen van de aardbeving in Colombia 2: Marcel vd Linden - Op 10 augustus kreeg Colombia te maken met een zware aardbeving met de kracht van maar liefst 7,4 op Schaal van Richter. We krijgen op de redactie van Colombiaans verscheiden verhalen binnen die het waard zijn om te vertellen. Deze keer het verhaal van Marcel. Lees het verhaal op Colombiaans.nl
Het benefietduel ‘Levantemos a Colombia’ vond plaa Het benefietduel ‘Levantemos a Colombia’ vond plaats op vrijdag 21 augustus 2026 in het Estadio Nemesio Camacho El Campín in Bogota. Deze werd georganiseerd door Mario Alberto Yepes en bracht legendarische en actieve voetballers samen voor de slachtoffers van de zware aardbeving van 10 augustus. De wedstrijd trok 35.000 toeschouwers en bracht ongeveer 2,5 miljard pesos op (bijna 7 ton). Er speelden 36 prominenten verdeeld over een geel en blauw team, onder leiding van iconen als René Higuita en Francisco Maturana. Grote namen als Radamel Falcao, Carlos Valderrama, Oscar Cordoba, Jackson Martinez en Juan Guillermo Cuadrado waren aanwezig. Ook waren er muzikale optredens van artiesten als Santiago Cruz en Gusi. De wedstrijd De wedstrijd eindigde in een vermakelijke 4-3 overwinning voor het geel gekleurde team. Jackson Martínez en Fredy Guarín scoorden beide tweemaal, en ook Cuadrado en Juan Pablo Ángel vonden het net. Organisator Yepes scoorde lachend een eigen doelpunt. Opbrengst: De opbrengst van circa 2,5 miljard pesos (ongeveer 810.000 dollar) gaat naar humanitaire organisaties zoals het Rode Kruis om de getroffen regio’s te ondersteunen.
Galatasaray speelde vanavond met 2-2 gelijk - voor Galatasaray speelde vanavond met 2-2 gelijk - voorafgaand aan de wedstrijd betuigde de club zijn steun aan de slachtoffers van de aardbeving in Colombia door de warming up in speciale shirts te doen. ‘Estamos contigo Colombia’ prijkte op het shirt
Bericht van het Rode Kruis Colombia is gisteren ge Bericht van het Rode Kruis Colombia is gisteren getroffen door een zware aardbeving die grote schade heeft aangericht. 💔 Tientallen gebouwen zijn ingestort. Na de beving volgden nog 33 naschokken, waardoor de situatie voor veel mensen onzeker blijft. Reddingsteams van het Rode Kruis zijn dag en nacht bezig met zoekacties naar overlevenden onder het puin. ⛑️ Ook brengen hulpverleners de schade en de behoeften in kaart, zodat de juiste hulp zo snel mogelijk op de juiste plek terechtkomt. @rodekruis
Zware aardbeving treft Colombia - Tientallen doden Zware aardbeving treft Colombia - Tientallen doden en vermisten 🥲 Lees verder op Colombiaans.nl
LAST CALL - bestel vandaag nog het katoene present LAST CALL - bestel vandaag nog het katoene presentatieshirt van Colombia voor 29,-. Bestel via een privébericht en geef aan welke maat en kleur je wilt. Zwart en wilt verkrijgbaar. Vamos!
👕 Eindelijk! - We kunnen hem bestellen. Een heerl 👕 Eindelijk! - We kunnen hem bestellen. Een heerlijk shirtje van katoen van Colombia. Maten: S - XXXXL Prijs: 29,- (ex verz) Materiaal: katoen Kleuren: zwart en wit Hoe deze valt? Twijfel je qua maat? Bestel dan een maat groter. Wil je hem ook? Bestel dan via een privébericht. Zet hierin welke maat je wilt bestellen, de kleur, jouw e-mail en huisadres.
Jhon Duran vergezelt Richard Rios bij FC Benfica Jhon Duran vergezelt Richard Rios bij FC Benfica - Hij was gelijk belangrijk met een goal en een assist @slbenfica
Colombia viert 216 jaar onafhankelijkheid! - Colo Colombia viert 216 jaar onafhankelijkheid! - Colombia verkreeg zijn onafhankelijkheid van Spanje na een jarenlange strijd. Het proces begon op 20 juli 1810 – de datum die nog altijd wordt gevierd als nationale onafhankelijkheidsdag. Pas na de beslissende Slag bij Boyacá op 7 augustus 1819, geleid door Simón Bolívar, werd het land daadwerkelijk onafhankelijk.
Gracias Los Cafeteros ❤️ Gracias Los Cafeteros ❤️
Volg op Instagram
nieuws uit Colombia Bij Colombiaans.nl lees je het laatste nieuws uit Colombia. Colombiaans.nl publiceert nieuws, actualiteiten, exclusieve verhalen en achtergrondinformatie uit Colombia
Adverteren?
Informatie en voorwaarden adverteren

Telefonisch contact?
Bel gerust

Disclaimer
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Linkedin
  • Youtube
  • Email
  • Soundcloud
  • RSS
Footer Logo

©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl


Back To Top
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl
Like ons

Si! We hebben je hard nodig!

Wil je op de hoogte blijven van nieuws en achtergrondverhalen uit Colombia?
Like ons dan!
Heb je ons al geliked? Klik op de knop ‘Sluiten’