Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
Colombiacolumn Nico VerbeekGeschiedenisHet laatste nieuws uit Colombia

215 jaar onafhankelijkheid Colombia

by Colombiaans.nl 20 juli 2025
20 juli 2025

Door: Nico Verbeek

Op 7 augustus 2025 wordt in Colombia het zogenaamde Bicentenario gevierd en wordt herdacht dat het land zich 215 jaar geleden (eindelijk) losmaakte van het toenmalige Spaanse rijk en onafhankelijk werd. Het is al de tweede keer dat 215 jaar zelfstandigheid wordt gevierd, want in 2010, op 20 juli, was er ook al een Bicentenario. Toen werd herdacht dat op die dag in de hoofdstad (Santa Fe) enkele patriotten voor het eerst de aanzet gaven tot het verzet door enkele Spaanse bestuurders de stad uit te gooien. Waarom twee Bicentenarios?

Net als de rest van Zuid-Amerika, met uitzondering van Brazilië, was Colombia tot aan het begin van de negentiende eeuw een Spaanse kolonie. Vooral dankzij Simon Bolívar, El Libertador, werden de meeste landen uit de regio in die periode bevrijd en ontwikkelden ze zich tot onafhankelijke republieken. Bolívars militaire campagnes leidden tot de onafhankelijkheid van Venezuela, Colombia, Ecuador, Peru en Bolivia, het land dat naar Simón Bolívar is vernoemd. In Colombia wordt hij als de onbetwiste ‘vader des vaderlands’ beschouwd, net als in Venezuela, en tot op de dag van vandaag claimen politieke bewegingen van zowel links als rechts Bolivars erfenis.

215 jaar onafhankelijkheid Colombia
Foto: Puente de Boyaca

In de achttiende eeuw was Spanje nog steeds een wereldrijk, maar het was in die jaren wel permanent in oorlog, soms met Engeland, soms met Frankrijk. Napoleon maakte in 1808 tijdelijk een einde aan de Spaanse macht en de Spaanse koning moest vluchten. De oorlog in Europa was olie op het vuur voor de vrijheidsstrijders in de Spaanse kolonies, ook in Nueva Granada, zoals het huidige Colombia toen heette.

In 1810 lukte het de patriotten om de macht tijdelijk over te nemen van de Spaanse bezetters, want die waren erg druk met hun eigen problemen. In verschillende zogenaamde provincias, zoals Cartagena, Antioquia, Cundinamarca en Panama, begonnen de patriotten hun eigen plaatselijke regeringen te vormen. Sommige van die juntas hadden als doel alleen tijdelijk de macht waar te nemen, totdat de Spaanse macht hersteld zou worden. Maar andere provincias verklaarden zich onafhankelijk en ‘republikeins’, onder invloed onder andere van de Amerikaanse en Franse revolutie en geïnspireerd door filosofen als Jean Jacques Rousseau en Jeremy Bentham.

215 jaar onafhankelijkheid Colombia
Tussen 1811 en 1816 verscheen een eerste tijdelijke en gammele republikeinse staat die Provincias Unidas werd genoemd, terwijl enkele andere provincies, zoals Santa Marta en Popayán, loyaal bleven aan de Spaanse kroon. In die periode viel de nieuwe natie ten prooi aan een burgeroorlog, tussen de verschillende regio’s maar ook tussen de voorstanders van een centrale staat (centralistas), voorstanders van een federale bestuursvorm (federalistas) en degenen die de Spaanse koning trouw wilden blijven (realistas). Het was een periode van wanorde en weinig vooruitgang die later door de historici werd aangeduid als Patria Boba, wat je zou kunnen vertalen als het Dwaze Vaderland.

Na het herstel van de Spaanse monarchie in Europa stuurde koning Fernando VII een flink leger naar Zuid-Amerika om de voormalige koloniën opnieuw te heroveren, want die hadden zich tijdens de tijdelijke problemen van het Spaanse moederland onafhankelijk verklaard en waren hun eigen gang gegaan.


Die herovering werd geen groot succes en in 1819 lukte het Simon Bolívar (foto hierboven), met een leger van 1300 man infanterie en 800 cavalerie, de beslissende veldslag te winnen, bij de brug van Boyacá. Dat gebeurde op 7 augustus, wat sindsdien als de definitieve datum van de Colombiaanse onafhankelijkheid wordt beschouwd. Op 10 augustus kwam Simon Bolívar triomfantelijk Santa Fe (Bogotá) binnen, een week later werd de Republiek van Colombia uitgeroepen. De overwinning van de patriotten betekende tegelijk het einde van de Spaanse hegemonie in Zuid-Amerika.

215 jaar onafhankelijkheid Colombia
Foto: Monument “El héroe de Boyaca”, bij puente de Boyacá

De nieuwe natie bestond uit de voormalige kolonies Nieuw Granada (Colombia), Venezuela en Ecuador. Uiteraard was de bindende figuur Simon Bolívar. Zijn ideaal was de creatie van een of andere vorm van politieke eenheid van deze nieuwe naties, waarbij hij nadrukkelijk het voorbeeld van de Verenigde Staten voor ogen had. Het Groot-Colombiaanse ideaal was echter geen lang leven beschoren: de federatie viel al snel uit elkaar en de verschillende naties gingen hun eigen weg, tot grote spijt van Bolívar.

Nico Verbeek
– Colombiaans.nl

Nico Verbeek is schrijver en columnist voor onder andere Colombiaans.nl en schreef de boeken Het kartel van de Narcos, De wrekers van Medellín, Eigen Doelpunt en Ingrid Betancourt De vrouw die president wilde worden. Verbeek is woonachtig in Medellín. Ook geeft hij Nederlandse les aan Colombiaanse burgers die het examen voor inburgering-buitenland moeten doen.

Verbeek schreef onder meer onderstaande boeken

Lees ook

» Geen tweede kans voor deze Colombiaanse narco
» Colombiaans.nl – exclusive Andrés Escobar – De Kronieken van een Heer
» Openingswedstrijd Copa America in teken van Andrés Escobar
» 22e sterfjaar van Andrés Escobar
» De moord op Colombiaanse minister Lara, vandaag 35 jaar geleden» Colombia en Venezuela, op de grens van oorlog… in 1987
» Honderd jaar Spaanse griep in Colombia

» Gabriel García Márquez en de bananenstaking
» Mijn naam is Juan Pablo alias Sebastián Marroquín, zoon van Pablo Escobar

Gerelateerde berichten

Colombia rouwt om Yeison Jiménez

13 januari 2026

Colombia en de Verenigde Staten: een lange levendige...

7 januari 2026

Trump sluit binnenvallen Colombia niet uit

5 januari 2026

Colombian Vibes 2026

2 januari 2026

Loting WK-2026 – wanneer speelt Colombia?

5 december 2025

Nederlander in Colombia 47: Marcel

14 november 2025

Vulkaanuitbarsting Armero… en de wond van 40 jaar...

13 november 2025

Colombiaans X Mi Barrio

11 november 2025

Colombia nummer 2 meest gelieft bij expats

25 september 2025

Colombia stopt met wapens kopen uit de V.S.

19 september 2025

reizen naar colombia

Zoeken

BOEK-COLOMBIAANSE-DANSGROEP-AIRES-COLOMBIANOS

Exclusieve verhalen

  •  Armero.. en de wond van 35 jaar oud
  •  Ciudad Perdida
  •  Copa America 2001
  •  Embera indianen
  •  La Violencia
  •  Muisca indianen
  •  Muziek en dans
  •  Mythen en legenden
  •  Nico Verbeek: Van Macondo tot Medellín
  •  Villa De Leyva
  •  Las Lajas: De witte kerk
  •  De lugubere geheimen van Colombiaanse gevangenis La Modelo
  •  De duistere kant van ex-president Uribe
  •  La Gaitana
  •  Hoe je jouw 15e verjaardag viert in Colombia, de Quinceañera
  •  Andrés Carne de Res: een visueel staaltje smakelijke marketing
  •  Mijn naam is Juan Pablo alias Sebastián Marroquín, zoon van Pablo Escobar
  •  Andrés Escobar – De Kronieken van een Heer

Vrienden van Colombiaans.nl

Go2Colombia.nl
Latinonet

Privacy Beleid
Cookies

Invloedrijke personen

  •   Álvaro Uribe
  •   Clara Rojas
  •   Fernando Botero
  •   Gabriel García Márquez
  •   Griselda Blanco
  •   Iván Duque Márquez
  •   Íngrid Betancourt
  •   Juan Manuel Santos
  •   Jorge Eliécer Gaitán
  •   Pablo Escobar Gaviria
  •   Simón Bolívar
  •   Tanja Nijmeijer

Travel

  •  Colombiaans.nl start reisbureau!
  •  Reisbureau Go2Colombia.nl
  •  48 uur in Santa Marta
  •  48 uur in De Koffiedriehoek
  •  Het Caribisch gebied
  •  Het binnenland
  •  De jungle
  •  Colombiaans reizen
  •  Koffiedriehoek

Volg ons op Instagram

colombiaans.nl

Wij zijn Colombiaans en schrijven nieuws uit Colombia.

📻 Colombiaans.nl wederom te gast bij NPO Radio 1 - 📻 Colombiaans.nl wederom te gast bij NPO Radio 1 - Onze John Jairo mag spreken over de gebeurtenissen in Venezuela. Over de impact die dit heeft over ons geliefd Colombia. Wat is er gebeurd, waar gaan we naartoe en hoe kunnen we dit oplossen? De Nacht Van is te beluisteren in de nacht van zondag naar maandag tussen 02.00 en 05.00 uur op NPO Radio 1. John Jairo zijn verhaal komt rond 4:08 uur. Luisteren aanbevolen! In ‘De Nacht van…’ krijgen studiogasten nog écht de ruimte voor hun verhaal en als luisteraar kan je elke uitzending meepraten. Maak kennis met Nederlanders van over de hele wereld en luister naar de mooiste audioverhalen van NPO Radio 1. Elke werknacht tussen 02.00 en 05.00 uur. Eerder mochten we in dit radioprogramma spreken over het vredesverdrag dat ondertekend werd door de FARC.
Colombia rouwt: - Colombiaanse zanger Yeison Jimén Colombia rouwt: - Colombiaanse zanger Yeison Jiménez overleden bij vliegtuigongeluk. Colombiaanse zanger Yeison Jiménez is op 34-jarige leeftijd om het leven gekomen bij een vliegtuigongeluk nabij de luchthaven van Paipa in het departement Boyacá. Dat hebben de Colombiaanse autoriteiten gemeld. Yeison bekendste nummers zoals Aventurero, Guaro en Por Qué la Envidia werden tientallen miljoenen keren beluisterd op Spotify.
NIEUW JAAR NIEUWE WK-PRODUCTEN - We mogen weer bes NIEUW JAAR NIEUWE WK-PRODUCTEN - We mogen weer bestellen. We kunnen prachtige nieuwe producten bestellen. Laat in een privébericht weten wat jij wilt bestellen en je ontvangt gelijk meer informatie en foto's. Wat kunnen we bestellen? Colombia shirt Colombia shirt lange mouw Colombia shirt bedrukking en nummer Colombia uit shirt blauw Colombia short Colombia set Kinderen Colombia romper baby
The Last Dance - Ramadel Falcao gaat toch weer spe The Last Dance - Ramadel Falcao gaat toch weer spelen voor Millonarios. De club uit Bogota heeft hem er graag bij en zegt dat hij meer dan welkom is. De inmiddels bijna 40-jarige Falcao laat weten dat dit zijn Last Dance is. Falcao speelde in de voorgaande seizoenen voor Millos 29 wedstrijden en scoorde hierin 11 doelpunten.
Trump sluit binnenvallen Colombia niet uit - Ameri Trump sluit binnenvallen Colombia niet uit - Amerikaanse president Trump heeft een aantal opvallende uitspraken gedaan die voor veel onrust zorgen in Zuid-Amerika. Zo overweegt hij ook Colombia binnen te vallen. Lees verder op Colombiaans.nl #colombia #nieuwsuitcolombia #colombiaans
Guess who’s back… SAVE THE DATE 27/6/26 🎫 https: Guess who’s back… SAVE THE DATE 27/6/26 🎫 https://colombianvibes.nl
Voor iedereen: Un Prospero año nuevo ❤️🇨🇴 Voor iedereen: Un Prospero año nuevo ❤️🇨🇴
🇨🇴 Colombiaans.nl wenst je een heerlijke Kerst en 🇨🇴 Colombiaans.nl wenst je een heerlijke Kerst en een voorspoedig en gezond 2026! ♥️
Kerstvakantie ELN verklaart geen schot te lossen Kerstvakantie ELN verklaart geen schot te lossen tijdens Kerst. Wel waarschuwt de groep voor acties in het nieuwe jaar.
🇨🇴 2e shirt = 50% korting De laatste shirts nu ver 🇨🇴 2e shirt = 50% korting De laatste shirts nu verkrijgbaar 🎄 Vandaag besteld is nog voor Kerst in huis 1 shirt = 49,99 2 shirts = 75,-
🍕 Colombiaanse pizzeria Pizzardi Artigianale wint 🍕 Colombiaanse pizzeria Pizzardi Artigianale wint prijs voor beste pizza 2025 in Napels. De prijs staat ook wel bekend al de ‘Oscar’ onder de pizza’s. Het is de eerste keer dat een Colombiaans restaurant deze prijs in de wacht sleept.
VI watcher Süleyman Öztürk zegt over Portugal dat VI watcher Süleyman Öztürk zegt over Portugal dat het alleen maar over Ronaldo zal gaan en dat Neymar beter thuis kan blijven als Brazilië wereldkampioen wil worden. Over James zegt hij dat hij het niveau niet meer aan kan in Europa maar dat het in het nationale elftal ‘heerlijk’ is om naar te kijken. Wat is jouw mening? @voetbalinternational.nl
WK 2026 Locaties en lokale speeltijden tijden beke WK 2026 Locaties en lokale speeltijden tijden bekend
WK 2026 uitslag loting Groep K Colombia Uzbekist WK 2026 uitslag loting Groep K Colombia Uzbekistan Portugal Congo / Jamaica of Nieuw Caledonia
Loting WK2026 Vrijdag 5 december 17:55 uur NPO1 Loting WK2026 Vrijdag 5 december 17:55 uur NPO1
LAATSTE KANS - Wil jij je Colombia-cadeau nog ontv LAATSTE KANS - Wil jij je Colombia-cadeau nog ontvangen vóór 5 december? Bestel dan via een privébericht. Vandaag bestelt en betaalt is vandaag verzonden! *Alles:GRATIS VERZENDING Colombia shirt = van 49,99 naar 39,99 Armband Indigena Tribal = 14,99 Armband Bandera Folklore = 12,99
LAATSTE KANS - Wil jij je Colombia-cadeau nog ontv LAATSTE KANS - Wil jij je Colombia-cadeau nog ontvangen vóór 5 december? Bestel dan 1 van de 3 prachtige cadeaus via een privébericht. Vandaag bestelt en betaalt is vandaag verzonden! *Alles:GRATIS VERZENDING Colombia shirt = van 49,99 naar 39,99 Armband Indigena Tribal = 14,99 Armband Bandera Folklore = 12,99 ** Laat bij jouw bestelling direct jouw mail en adres achter.
Colombiaanse chef Juan Manuel Barrientos verdient Colombiaanse chef Juan Manuel Barrientos verdient Michelin-ster voor zijn restaurant Elcielo. Elcielo heeft deze ster al 5 jaar en was de eerste die een ster kreeg voor ‘Colombian cuisine’. @elcielorestaurant
Nog 2 truien over! - maat M en maat L. Stuur een Nog 2 truien over! - maat M en maat L. Stuur een privébericht voor meer info.
🇨🇴 Bestel de Colombia-armbandjes nú - We zijn los! 🇨🇴 Bestel de Colombia-armbandjes nú - We zijn los! Bestel de prachtige handgemaakte armbandjes nu direct via een privébericht !
Volg op Instagram
nieuws uit Colombia Bij Colombiaans.nl lees je het laatste nieuws uit Colombia. Colombiaans.nl publiceert nieuws, actualiteiten, exclusieve verhalen en achtergrondinformatie uit Colombia
Adverteren?
Informatie en voorwaarden adverteren

Telefonisch contact?
Bel gerust

Disclaimer
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Linkedin
  • Youtube
  • Email
  • Soundcloud
  • RSS
Footer Logo

©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl


Back To Top
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl
Like ons

Si! We hebben je hard nodig!

Wil je op de hoogte blijven van nieuws en achtergrondverhalen uit Colombia?
Like ons dan!
Heb je ons al geliked? Klik op de knop ‘Sluiten’