Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
ColombiaMaatschappij

Meerdere keren per week een massamoord in Colombia

by Colombiaans.nl 5 september 2020
5 september 2020

Volgend jaar woon ik 10 jaar in Colombia. Hoe langer ik er woon, hoe minder ik van dit land snap. Het is onmogelijk om de geschiedenis van Colombia samen te vatten in één artikel. Er zitten meerdere kanten aan hetzelfde verhaal en bovendien is het gewoon ontzettend complex. In dit artikel beschrijf ik hoe meerdere keren per week een massamoord in Colombia plaatsvindt.

Door: Floor Veer

Cocaïne handel en rest

Het is belangrijk om te weten dat Colombia nog altijd de grootste cocaïne exporteur ter wereld is. Om deze handel onder controle te houden worden de productieregios en de handelsroutes bewaakt. De productie en handel vindt zich buiten de grote steden af waar de overheid niet overal tegelijk kan (of wil) zijn. Door grof geweld in te zetten blijven de routes paradoxaal genoeg veilig. Voor de mensen die met de handel betrokken zijn dan. Voor de rest van de Colombianen levert het grote angst en onveiligheid op.

Maar het geweld rondom de cocaïne handel is niet het enige conflict in Colombia. Generaties lang woedde er een ´intern conflict´ wat meer dan 250.000 dodelijke slachtoffers tot gevolg had. En ook 7 miljoen ´desplacados´, mensen die vanwege dat conflict niet meer kunnen wonen, waar ze origineel vandaan komen of graag zouden willen wonen. Het is de grootste groep interne vluchtelingen ter wereld, heb ik weleens begrepen.

Dit conflict kende ook weer meerdere spelers. De guerrilla’s, waarvan de FARC de bekendste maar niet de enige is, die vochten (en vechten) voor een eerlijkere verdeling van land en welvaart. De overheid, die overwegend rechts is, grotendeels al jaren bestaat uit dezelfde politieke elite en zeker niet vies is van (grootschalige) corruptie. Uit deze twee partijen ontstonden weer andere groepen zoals de paramilitairen die officieel op eigen conto handelden, maar officieel ook werden ingezet om de vuile klusjes van het leger op te knappen.

Met de FARC werd in 2016 een vredesakkoord gesloten door toenmalig president Santos. Huidige president Duque wil er niks van weten.

En nu laait het geweld weer op

Toch was het enige tijd wat rustiger in de voorheen zo gevaarlijke gebieden. Het geweld is nooit weg geweest. Maar het was minder dan toen het echt bloedig was. Alhoewel…. In de afgelopen vier jaar werden ruim 1.000 sociale leiders vermoord. Dat zijn mensen die zich inzetten voor sociale gerechtigheid. De moorden zijn absurd. Overdag, in hun eigen huizen. Ik schreef er voor de Wereldwijven dit artikel over. En ook de laatste maanden is het keer op keer raak.

President Duque spreekt van ´collectieve moord´. Dat klink een stuk aardiger dan wat er in de volksmond gebruikt wordt, massacre, een slachting. Alleen al in de tweede helft van augustus kwamen er bij 20 massamoorden 86 jongeren om het leven. Zij zijn ongeveer de helft van alle slachtoffers. Gewapende groepen die lukraak om zich heen beginnen te schieten. De teller staat voor 2020 op het moment van schrijven op bijna 50 massamoorden. Het is een bizarre gewaarwording om meerdere malen per week massacre in de krantenkoppen terug te zien.

Colombia; meerdere malen per week een massamoord
David Estrada Larrañeta

Angst zaaien is zwijgen oogsten

Het doel lijkt mij angst zaaien, want bange mensen houden hun mond. En mensen die hun mond houden brengen je handel niet in gevaar. Maar zoals ik al aangaf is het probleem ontzettend complex en er zouden zomaar meer redenen kunnen zijn dat de massamoorden juist nu weer oplaaiden. Als paal boven water staat dat in de gebieden waar excessief geweld de orde van de dag is, er voor de bevolking ook maar weinig alternatieven zijn. Er is vaak groot gebrek aan fatsoenlijke infrastructuur, scholen, zorg, werkgelegenheid. Terwijl er een overschot is aan criminaliteit en corruptie. Overigens geldt dat weer niet per se uitsluitend voor buiten de grote steden. Ook in arme wijken van de grote steden zie je dezelfde angst en terreur.

De stem moet ergens anders vandaan komen?

Afgelopen zondag (30 augustus) gebeurde er iets bijzonders. Un canto por Colombia, een lied voor Colombia, kwam in actie. Dit platform werd al eerder in gezet maar nog nooit zo groot. Honderden artiesten kwamen virtueel bij elkaar in een ´Live uitzending´ die door meer dan 3 miljoen (!) mensen bekeken werd.

De oproep was duidelijk: ´Dit kan niet langer zo doorgaan´. Zolang we vanwege corona de straat niet op kunnen om te protesteren, moeten we op deze manier aandacht vragen. Maar in zekere zin had op deze manier solidariteit uitstralen nog meer impact dan een mars. Dat kwam ook door de verscheidenheid aan artiesten en aan mensen die op andere manieren een bijdrage deden. Oud FARC-leden die hun verhaal deden, maar ook het verhaal van de moeders die hun zoons verloren hadden door het geweld van de FARC. Vrouwen die door gewapende mannen verkracht zijn en daarover vertelden, maar ook cabaretiers die een bijdrage leverden.

“Zolang er muziek is, is er hoop”, zei een Colombiaanse buurvrouw ooit tegen mij. Hopelijk heeft dit artikel je kunnen vertellen hoe complex Colombia is en hoe er meerdere keren per week een massamoord in Colombia plaatsvindt. Die uitzending van Un Canto por Colombia was lang. Met muziek gedurende de live uitzending van 8 uur, blijf ik dan toch maar hoop houden, maar het is misschien tegen beter weten in.

DE FOTO:
De foto bij dit artikel werd belangeloos ter beschikking gesteld door de Colombiaanse fotograaf David Estrada Larrañeta. Zijn website en Instagram geven een prachtig beeld van de grote diversiteit alsmede de dagelijkse realiteit van Colombia.

Eerder…

– Nederlander in Colombia 40: Peter
– Avianca hervat nationale vluchten vanaf 1 september
– Welke Colombianen kunnen de tour de France 2020 winnen?
– Vertrek Colombiaanse spelverdelers

Over Floor

Floor Veer-van Vilsteren emigreerde in 2011 naar Colombia, na een studie rurale ontwikkeling en innovatie aan VanHallLarenstein in Wageningen. Hoewel ze aandeel heeft in een fruit exporterend bedrijf, zijn haar dagelijkse activiteiten behoorlijk divers. Ze werkt als lokaal vertegenwoordiger voor PUM, is mede-oprichtster van en schrijfster voor De Wereldwijven en is bezig met het opzetten van een duurzame kledinglijn.
Reacties: info@colombiaans. nl

Volg ons op social media!

Wil je niets missen? Krijg jij geen genoeg van Colombia? Volg ons dan via onderstaande kanalen. Wil je als eerste een notificatie op jouw telefoon krijgen? Stuur ons dan een bericht en jouw nummer wordt toegevoegd aan onze database.






* Met het doorgeven van jouw nummer ga je akkoord dat we je gratis berichten via Whatsapp sturen die te maken hebben met Colombiaans.nl, onze diensten, advertenties en producten.

Gerelateerde berichten

Hoofdrolspeler film Michael is half Colombiaans

23 april 2026

Karol G naar Nederland: alles over het concert...

22 april 2026

Colombian Vibes 2026 is terug!

8 april 2026

Nederlander in Colombia 48: Jordy Fredy

3 april 2026

James herstellende na ziekenhuisopname door uitdroging

3 april 2026

Verkiezingen: Colombia op een kruispunt

18 maart 2026

Event De Stem van mijn Roots

11 maart 2026

Nieuwe serie Escobar door de ogen van zijn...

18 februari 2026

Rapper Drake betaalt 75 duizend dollar voor Escobar-item

13 februari 2026

Vliegtuigongeluk in Colombia eist 15 levens

29 januari 2026

reizen naar colombia

Zoeken

BOEK-COLOMBIAANSE-DANSGROEP-AIRES-COLOMBIANOS

Exclusieve verhalen

  •  Armero.. en de wond van 35 jaar oud
  •  Ciudad Perdida
  •  Copa America 2001
  •  Embera indianen
  •  La Violencia
  •  Muisca indianen
  •  Muziek en dans
  •  Mythen en legenden
  •  Nico Verbeek: Van Macondo tot Medellín
  •  Villa De Leyva
  •  Las Lajas: De witte kerk
  •  De lugubere geheimen van Colombiaanse gevangenis La Modelo
  •  De duistere kant van ex-president Uribe
  •  La Gaitana
  •  Hoe je jouw 15e verjaardag viert in Colombia, de Quinceañera
  •  Andrés Carne de Res: een visueel staaltje smakelijke marketing
  •  Mijn naam is Juan Pablo alias Sebastián Marroquín, zoon van Pablo Escobar
  •  Andrés Escobar – De Kronieken van een Heer

Vrienden van Colombiaans.nl

Go2Colombia.nl
Latinonet

Privacy Beleid
Cookies

Invloedrijke personen

  •   Álvaro Uribe
  •   Clara Rojas
  •   Fernando Botero
  •   Gabriel García Márquez
  •   Griselda Blanco
  •   Iván Duque Márquez
  •   Íngrid Betancourt
  •   Juan Manuel Santos
  •   Jorge Eliécer Gaitán
  •   Pablo Escobar Gaviria
  •   Simón Bolívar
  •   Tanja Nijmeijer

Travel

  •  Colombiaans.nl start reisbureau!
  •  Reisbureau Go2Colombia.nl
  •  48 uur in Santa Marta
  •  48 uur in De Koffiedriehoek
  •  Het Caribisch gebied
  •  Het binnenland
  •  De jungle
  •  Colombiaans reizen
  •  Koffiedriehoek

Volg ons op Instagram

colombiaans.nl

Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia. Bekijk onze website op Colombiaans.nl.

Diaz houdt Bayern München in de race met werelddoe Diaz houdt Bayern München in de race met werelddoelpunt. De Duitsers verloren met 4-3 en mogen het volgende week thuis wederom tegen PSG proberen.
Ook al mocht het gisteren niet baten, James werd g Ook al mocht het gisteren niet baten, James werd gisteren uitgeroepen tot man van de wedstrijd. Tegen FC Los Angeles verloor Minnesota United met 0-1.
Hoofdrolspeler film Michael is half Colombiaans - Hoofdrolspeler film Michael is half Colombiaans - Ja, wie had dat verwacht? Jaafar Jeremiah Jackson is dan wel de zoon van Jackson 5-lid Jermaine, ook heeft hij een moeder die uit Colombia komt. Lees snel verder op Colombiaans.nl #colombia #colombiaans #michaelthemovie #nieuwsuitcolombia
Karol G naar Nederland: alles over het concert in Karol G naar Nederland: alles over het concert in 2027 - Lees verder op Colombiaans.nl
KAROL G NAAR NEDERLAND! - Karol G treedt op 10 jul KAROL G NAAR NEDERLAND! - Karol G treedt op 10 juli 2027 op in de Johan Cruijff ArenA in Amsterdam met haar 'Viajando Por El Mundo Tropitour', wat haar grootste show in Nederland tot nu toe markeert. De Colombiaanse superster, bekend van hits als 'Si Antes Te Hubiera Conocido', stond eerder in 2024 in de Ziggo Dome.
Welkom bij de Location Reveal Video van Colombian Welkom bij de Location Reveal Video van Colombian Vibes 2026 🎫 www.ColombianVibes.nl
Vanavond 20.00 uur - Location Reveal Colombian Vib Vanavond 20.00 uur - Location Reveal Colombian Vibes 2026 Event page https://fb.me/e/3CGYZqgOn
📺 Tv vanavond: Survive Your Family - Dit is een n 📺 Tv vanavond: Survive Your Family - Dit is een nieuw avontuurlijk realityprogramma, dat zich afspeelt in Colombia. Presentatie: Art Rooijakkers, Wanneer: donderdag 16 april Tijd : 20:30 uur Zender: SBS6 Extra info: Vier bekende families overleven acht etappes in de Colombiaanse jungle met nul luxe en worden volledig overgeleverd aan hun eigen familiebanden. @sbs6nl
🔥 Colombian Vibes 2026 is terug! - Het is zover! W 🔥 Colombian Vibes 2026 is terug! - Het is zover! We gaan weer samen kijken naar een WK-wedstrijd met Colombia in de hoofdrol. De kaartverkoop is zojuist officieel gestart. Lees hier meer info over welke wedstrijd we uitzenden, tijden en tickets. Lees meer op Colombiaans.nl
Het Urbi et Orbi is uitgesproken : Zalig Pasen 🐰 Het Urbi et Orbi is uitgesproken : Zalig Pasen 🐰 🥚
🇨🇴 NIEUWE EDITIE: Nederlander in Colombia 48: Jor 🇨🇴 NIEUWE EDITIE: Nederlander in Colombia 48: Jordy Fredy Lees verder op Colombiaans.nl #colombia #nieuwsuitcolombia #nederlanderincolombia #colombiaans
James herstellende na ziekenhuisopname door uitdro James herstellende na ziekenhuisopname door uitdroging - Lees verder op Colombiaans.nl
Colombia beleeft slechte generale tegen Kroatië - Colombia beleeft slechte generale tegen Kroatië - De ploeg verloor met 2-1 in Orlando. Jhon Arias scoorde aan Colombia's zijde.
🥲militairen komen om bij vliegtuigcrash - Het ong 🥲militairen komen om bij vliegtuigcrash - Het ongeval met een legervliegtuig in het zuiden van Colombia heeft aan minstens acht mensen het leven gekost. Dat heeft de lokale overheid meegedeeld. In eerste instantie werd gevreesd voor tientallen doden. Het dodental kan wel nog verder oplopen. Er zijn 83 gewonden gemeld. Veertien van hen bevinden zich in kritieke toestand, zegt gouverneur John Gabriel Molina Acosta. Over het lot van meer dan dertig inzittenden bestaat nog geen duidelijkheid. Het legertoestel, een Hercules C1-130, was gecrasht vlak na het opstijgen op de luchthaven van Puerto Leguizamo, in de Amazoneregio en op de grens met Peru.
🇨🇴🇨🇴🇨🇴 Verkiezingen: Colombia op een kruispunt - T 🇨🇴🇨🇴🇨🇴 Verkiezingen: Colombia op een kruispunt - Terwijl we hier in Nederland naar de stembussen mogen voor de gemeenteraadsverkiezingen is de strijd om de stemmen ook losgebarsten in Colombia. Onze reporter in Colombia schreef een uitgebreide analyse over de kandidaten, de onderwerpen en uitdagingen. Eén ding is duidelijk: Colombia staat op een kruispunt. Lees verder op Colombiaans.nl #colombiaans #verkiezingcolombia #politiekcolombia
Wanneer jouw beste vriend altijd voor je klaarstaa Wanneer jouw beste vriend altijd voor je klaarstaat ♥️. - Tag de jouwe
🎬 Dear Killer Nannies vertelt Colombia’s meest pij 🎬 Dear Killer Nannies vertelt Colombia’s meest pijnlijke hoofdstuk door de ogen van een kind. De serie is geïnspireerd op de jeugd van Juan Pablo Escobar en laat zien hoe het was om op te groeien als zoon van Pablo Escobar — omringd door gewapende bewakers die tegelijk bescherming én constante dreiging betekenden. In plaats van geweld centraal te zetten, focust de serie op het dagelijks leven onder permanent toezicht, waar angst en veiligheid naast elkaar bestaan. Met John Leguizamo als Pablo Escobar verschuift het perspectief van criminele mythes naar een intiem verhaal over vaderschap, macht en een verloren kindertijd. Lees meer op Colombiaans.nl #DearKillerNannies #JuanPabloEscobar #JohnLeguizamo #Colombia #NieuweSerie
🇨🇴🇨🇴🇨🇴 TROTS: - Meer dan 100 Plays op Spotify! Ons 🇨🇴🇨🇴🇨🇴 TROTS: - Meer dan 100 Plays op Spotify! Ons gesprek met Jan-Willem van Go2Colombia heeft meer dan 100 plays opgeleverd. We zijn jou als luisteraar meer dan dankbaar. Stay tuned, want binnenkort volgen er meer afleveringen. 🎧 Nog niet geluisterd? Ga dan naar Spotify en zoek via 'ColombiCast' de laatste aflevering en luister deze terug.
Done Deal Done Deal
Colombiaans.nl feliciteert alle winnaars van de @s Colombiaans.nl feliciteert alle winnaars van de @stichtinghelpcolombia.nl -actie. - Nieuwe volgers van Stichting Help Colombia konden een capibara-knuffel winnen. Stichting Help Colombia zamelt donaties in om geestelijk- en lichamelijk gehandicapte kinderen te helpen met een opleiding en dagbesteding. Bedankt dat je meedeed. @jeroenvanloon74 @jeroenvanloon1974 @stichtinghelpcolombia.nl
Volg op Instagram
nieuws uit Colombia Bij Colombiaans.nl lees je het laatste nieuws uit Colombia. Colombiaans.nl publiceert nieuws, actualiteiten, exclusieve verhalen en achtergrondinformatie uit Colombia
Adverteren?
Informatie en voorwaarden adverteren

Telefonisch contact?
Bel gerust

Disclaimer
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Linkedin
  • Youtube
  • Email
  • Soundcloud
  • RSS
Footer Logo

©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl


Back To Top
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl
Like ons

Si! We hebben je hard nodig!

Wil je op de hoogte blijven van nieuws en achtergrondverhalen uit Colombia?
Like ons dan!
Heb je ons al geliked? Klik op de knop ‘Sluiten’