Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment

colombianvibes

column Nico Verbeek

De broer van de president

by Colombiaans.nl 22 april 2016
22 april 2016
globalsoccershop

Omdat ik paar weken in Nederland was, heb ik het nieuws in Colombia noodgedwongen van een afstand moeten volgen. Ik las wel wat over de bouw van een raffinaderij die uiteindelijk twee keer te duur uitviel (acht miljard in plaats van vier miljard peso’s) en een probleem met de guerrilla van de FARC die iets te enthousiast propaganda maakte in La Guajira, met gewapende militanten aan boord, zonder dat een vredesovereenkomst is getekend. Nieuws dat nog wel uit te leggen is voor een goede (buitenlandse) verstaander.

Maar sinds ik terug ben gaat het hier alleen nog maar over de arrestatie van de broer van ex-president Uribe en de ruzie tussen de huidige president Santos en voormalig president Alvaro Uribe. Het is typisch zo’n gebeurtenis die moeilijk is te duiden. Ik probeer me voor te stellen hoe zo’n nieuwsfeit in een willekeurig buitenland wordt weergegeven, waar moet je beginnen, en welke invalshoek wil je eraan geven?

Ik heb niet de illusie in dit korte tijdsbestek de hele zaak op te helderen, maar het is wel noodzakelijk in ieder geval één ding van de Colombiaanse politiek goed te begrijpen. En dat is dat vrijwel alle deelnemers aan het politieke bedrijf hier volkomen opportunistische zijn (het ‘welzijn’ van de bevolking is altijd maar bijzaak en niet meer dan een goedkope verkiezingsslogan) en dat ze om aan de macht te komen of te blijven gebruik maken van een ‘combinatie van alle vormen van strijd’.

Dat heeft de guerrilla altijd gedaan: ze pretendeerde de macht te grijpen met behulp van de wapens, maar heeft talloze malen vredesonderhandelingen gevoerd en ook direct en indirect het democratische verkiezingsproces proberen te beïnvloeden. De paramilitaire organisaties probeerden via massamoorden de guerrilla uit een bepaald gebied te verdrijven, maar konden vanaf het begin altijd rekenen op een openlijke of bedekte medewerking van de autoriteiten.

En ook nu nog vinden politici en politieke partijen het helemaal geen probleem om hun campagnes te laten financieren door sponsors uit de illegale wereld, niet alleen drugshandelaren, maar ook ‘gewone’ criminelen en netwerken van corrupte aannemers, terwijl ze in theorie de basis zouden moeten vormen voor de legale democratische instellingen in het land.

Santiago Uribe, de jongere broer van Alvaro Uribe, president in de periode 2002-2010, werd gearresteerd omdat hij verantwoordelijk wordt gehouden voor de oprichting van ‘De Twaalf Apostels’, een groep paramilitairen die in 1993-1994 in het noorden van Antioquia meer dan honderd burgers heeft vermoord.

Santiago was een veehouder en landeigenaar en op diens finca’s werden de paramilitairen getraind die verantwoordelijk waren voor dergelijke misdaden. De zaak tegen deze paramilitaire groep is goed gedocumenteerd en er is ook weinig twijfel dat Santiago Uribe een belangrijke rol speelde bij deze organisatie.

Ook hoef je er niet aan te twijfelen dat zijn broer Uribe, de voormalige president, jarenlang de lijntjes van de macht heeft beïnvloed om het strafdossier onder het stof te houden. Ook deinsde Santiago Uribe (en zijn broer?) er ook niet voor terug onwelvallige getuigen te laten vermoorden om zo de onthulling van de waarheid steeds een stapje voor te zijn.

Het probleem voor Santiago Uribe is dat zijn broer niet langer president is en inmiddels in de politieke oppositie is beland. Daarom is het moeilijker geworden om zijn de rechtsvervolging te blokkeren, want de nieuwe regering van Santos en een volledige gepolitiseerde justitie heeft nu een reden gevonden om de ex-president en politieke concurrent een slag toe te brengen.

Ook de rechtspraak is een onderdeel van het politieke spel, zowel in handen van de urbisten als de santisten. Ervoor zorgen dat het recht zijn beloopt krijgt, is nog wel de minste zorg voor de hoofdrolspelers van het politieke spel in Colombia…

– Nico Verbeek
Colombiaans.nl

Koop zijn laatste boek: Het kartel van de narcos – Opkomst en ondergang van de cocaïnebaronnen

Gerelateerde berichten

Maradona in Colombia

6 december 2020

Mysterieuze moord herdacht – 25 jaar zonder Alvaro...

8 november 2020

Het definitieve einde van Mafalda

20 oktober 2020

Colombiaanse generaal Oscar Naranjo: de beste politieagent van...

11 juli 2020

Radio Sutatenze: Onderwijs in tijden van Pandemie

1 juni 2020

Die andere pandemie – Spaanse Griep in Boyacá

4 mei 2020

De kolonel die Pablo Escobar klein kreeg overleden

30 maart 2020

De eerste Colombiaanse wielerlegende: Cochise Rodríguez

3 maart 2020

Colombiaanse Drugsbaron alias El Mexicano, dertig jaar na...

4 februari 2020

Simon Bolívar op tv

23 oktober 2019

Colombiaanse voetbalshirts

reizen naar colombia

Zoeken

BOEK-COLOMBIAANSE-DANSGROEP-AIRES-COLOMBIANOS

Exclusieve verhalen

  •  Armero.. en de wond van 35 jaar oud
  •  Ciudad Perdida
  •  Copa America 2001
  •  Embera indianen
  •  La Violencia
  •  Muisca indianen
  •  Muziek en dans
  •  Mythen en legenden
  •  Nico Verbeek: Van Macondo tot Medellín
  •  Villa De Leyva
  •  Las Lajas: De witte kerk
  •  De lugubere geheimen van Colombiaanse gevangenis La Modelo
  •  De duistere kant van ex-president Uribe
  •  La Gaitana
  •  Hoe je jouw 15e verjaardag viert in Colombia, de Quinceañera
  •  Andrés Carne de Res: een visueel staaltje smakelijke marketing
  •  Mijn naam is Juan Pablo alias Sebastián Marroquín, zoon van Pablo Escobar
  •  Andrés Escobar – De Kronieken van een Heer

Vrienden van Colombiaans.nl

Go2Colombia.nl
BLU Tulips’s Relocation
Latinonet

Privacy Beleid
Cookies

Invloedrijke personen

  •   Álvaro Uribe
  •   Clara Rojas
  •   Fernando Botero
  •   Gabriel García Márquez
  •   Griselda Blanco
  •   Iván Duque Márquez
  •   Íngrid Betancourt
  •   Juan Manuel Santos
  •   Jorge Eliécer Gaitán
  •   Pablo Escobar Gaviria
  •   Simón Bolívar
  •   Tanja Nijmeijer

Travel

  •  Colombiaans.nl start reisbureau!
  •  Reisbureau Go2Colombia.nl
  •  48 uur in Santa Marta
  •  48 uur in De Koffiedriehoek
  •  Het Caribisch gebied
  •  Het binnenland
  •  De jungle
  •  Colombiaans reizen
  •  Koffiedriehoek

Advertentie

Colombiaanse shirts

Volg ons op Insta

  • Mooi hoe muziek kan verbroederen. J Balvin en Ed Sheeran maken niet 1 maar 2 songs samen! - Sigue -
  • Als je weet dat Colombia vannacht moet spelen, moet Winnen en het niet eens in eigen hand heeft om het
  • Colombia niet naar het WK - Colombia won vannacht met 1-0 maar Perú ook. Dus eindigde Los Cafeteros 6e en
  • Samen met een mooi aantal accommodatie-eigenaren in Colombia hebben we een laatste selectie gemaakt van de beste namen. Dit is
  • Jazeker! Onze vrienden van @go2colombia.nl hebben hem zojuist gelopen! Moe maar voldaan zei Jan Willem:”Ciudad Perdida, een 4 daagse wandeling
  • Baby, Baby, Baby ohhhh... Je kent het gevoel wel… Hoera! Je krijgt een kindje, felicidades. Je bent eigenlijk net bekomen
  • WK Kwalificatie 2022: Colombia speelt nog 2 finales - In de meest spannende groep strijdt Colombia vannacht om 00.30 tegen
  • Minister President Mark Rutte praat met president Duque - Gisteren ontving minister president Rutte de president van Colombia Ivan Duque.
  • Los Cafeteros mag blijven hopen op WK dankzij winstpartij - Colombia heeft gisteren Bolivia billenkoek gegeven. Veel tijd om te
  • Vaders, moeders, opa
  • Colombiaanse taal en gewoontes deel 1 - Even snel een koffie of paseo doen? Ken jij deze gewoontes? Er zijn
  • Met wie zou jij een dansje doen? @go2colombia.nl
  • Het eerste doelpunt van een Colombiaan in een klassieker is een feit. - Luís Sinisterra maakt de 0-1 voor Feyenoord
  • Vraag: - Via welke dienst luister jij het meeste muziek of podcasts? Spotify of Soundcloud. ❤ = Spotify = SoundCloud
  • Aandacht voor Colombiaanse film in Filmmuseum Eye in Amsterdam Aanstaande woensdag organiseert het Eye Filmmuseum in Amsterdam een heuse Colombiaanse
  • Ons wordt de laatste tijd veel gevraagd, wanneer er weer een feestje komt. Nou, laten we die bal bij jullie
  • ❤️Nieuwe logo van Colombiaans.nl - Jullie hebben gestemd! Met jullie hulp is dit nieuwe logo tot stand gekomen, muchas gracias
  • Colombiaanse film Encanto wint Oscar voor Beste Animatiefilm - Wat een mooi nieuws! Dat Will Smith Chris Rock een mep
  • Weet je al wat je vandaag gaat eten? Of heb je juist net het eten op? Hoe het ook zij,
nieuws uit Colombia Bij Colombiaans.nl lees je het laatste nieuws uit Colombia. Colombiaans.nl publiceert nieuws, actualiteiten, exclusieve verhalen en achtergrondinformatie uit Colombia
Adverteren?
Informatie en voorwaarden adverteren

Telefonisch contact?
Bel gerust

Disclaimer
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Linkedin
  • Youtube
  • Email
  • RSS
Footer Logo

©2022 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl


Back To Top
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
©2022 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl
Like ons

Si! We hebben je hard nodig!

Wil je op de hoogte blijven van nieuws en achtergrondverhalen uit Colombia?
Like ons dan!
Heb je ons al geliked? Klik op de knop ‘Sluiten’