Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
column Nico Verbeek

Alleen tegen de wereld

by Colombiaans.nl 26 mei 2015
26 mei 2015

Door: Nico Verbeek

Dit het verhaal van natuurreservaat Cañon del Río Claro, niets minder dan het paradijs op aarde. Het bevindt zich in Puerto Triunfo, bekend van haciënda Napoles van Pablo Escobar, in de centrale bergrug van het Andesgebergte, op zo’n 150 km van Medellín.

De Río Claro, een kristalheldere rivier, loopt door een kloof van marmer midden door een ongerept tropisch oerwoud, waar je kunt genieten van prachtige bossen, exotische planten en kleurrijke vogels. In het natuurreservaat worden cabañas (‘hutjes’) verhuurd en kun je verschillende ecologisch verantwoorde activiteiten ondernemen, zoals raften over de rivier en een wandeling maken in een onderaardse grot om de zeldzame nachtvolgel Guácharo te bekijken. Wetenschappers hebben in dit reservaat ongeveer zestig nieuwe planten en twintig dierensoorten ontdekt.
Het natuurgebied is particulier bezit en privé-initiatief van één persoon: Juan Guillermo Garcés, een 65-jarige man uit Puerto Triunfo, die in 1970 begon met een ambitieus project om dit prachtige gebied van de ondergang te redden. Makkelijk was dat niet, niet alleen omdat destijds maar heel weinigen in Colombia geïnteresseerd waren in natuurbehoud, maar vooral ook door de geschiedenis van geweld in Río Claro en omstreken.

Cañon del Río Claro colombia

Een van de eerste jeugdherinneringen van Juan Guillermo Garcés is hoe hij samen me zijn vader moest vluchten voor de burgeroorlog in de jaren vijftig. Zijn vader was, net als de meeste boeren in de streek, een veeteler, die de oerwouden van het gebied kapten en afbrandden om er weiland van te maken. Toen Garcés 15 jaar oud was, werd zijn vader vermoord. Samen met zijn broer erfde hij het veeteeltbedrijf van zijn vader.

Twee gebeurtenissen veranderden zijn leven. Hij las het boek De Oorsprong der Soorten van Charles Darwin, waardoor hij gefascineerd raakte door biologie. En hij hoorde een verhaal van een boer uit de streek die zijn verbeelding in werking zette. Die boer vertelde over een jachtpartij en hoe hij, toen hij een jaguar achtervolgde, steeds dieper in het oerwoud doordrong en zo ‘per ongeluk’ in een aards paradijs terecht kwam. Een glasheldere rivier die door een kloof van puur marmer stroomde, dat glad was geworden van miljoenen jaren van wrijving. Garcés vergat dat verhaal nooit en stelde zich ten doel die plaats te vinden.
Het lukte, maar pas in 1968, toen een vriend hem op het spoor bracht door samen met hem in een helikopter over het gebied te vliegen. Daarna liep hij twee dagen door het oerwoud en vond de mysterieuze rivier, de Río Claro, de Heldere Rivier. Hij verkocht het veeteeltbedrijf van zijn vader en kocht met dat geld ongeveer 400 hectaren van het prachtige natuurgebied, om het te kunnen behouden en te voorkomen dat de bossen zouden worden gekapt en het marmer geëxploiteerd zou worden.

Aan het einde van de jaren tachtig begon de oorlog tussen Pablo Escobar en de paramilitairen van Magdalena Medio. Garcés was gedwongen een laag profiel te houden en kon zijn reservaat maar zelden bezoeken. In 1997 werd hij ontvoerd door het ELN (Nationaal Bevrijdingsleger), een van de guerrillagroeperingen in Colombia, die aan natuurbehoud helemaal geen boodschap hadden (en hebben). Hij zat een maand vast, maar wist te ontsnappen, maar de guerrilla bleef hem en zijn familie afpersen. Uiteindelijk wist hij met een guerrillacommandant te onderhandelen, maar vanaf dat moment werd hij door de paramilitairen tot vijand verklaard. Pas in 2005, toen de paramilitairen zich demobiliseerden en de guerrilla minder aanwezig was, kon Garcés definitief terugkeren naar ‘zijn’ natuurpark en het project nieuw leven inblazen. Vijanden en obstakels voor zijn project zijn er nog genoeg. De extensieve veeteelt, de mijnbouw (marmer), de cement-winning in de rivier en commerciële bosbouw, om er maar een paar te noemen.
Cañon del Río Claro

Het dilemma ondervond ik zelf toen ik de afgelopen week een paar dagen in het natuurgebied verbleef, samen met mijn familie uit Nederland. We hadden net een prachtige tocht gemaakt over de rivier in een rubberen boot, soms over snelstromend, maar meestal over rustig water, wat ons in staat stelde de prachtige omgeving te bewonderen. Acht kilometer stroomafwaarts tilden we de boot uit het water en even later gingen we in een kleine truck, met de boot op een aanhangwagen, over de weg weer terug naar de ingang van het natuurreservaat. We konden echter nauwelijks vooruit komen, omdat vóór ons een stoet van luidruchtige vrachtwagens reed, de laadbak tot over de rand volgeladen met marmer, in een dikke walm van stof en zand. Dat marmer wordt op grote schaal gewonnen in de marmermijnen, die naast het natuurreservaat liggen, buiten de goede zorgen van Garcés en zijn medewerkers.
Hoewel de strijd voor het natuurbehoud niet makkelijk is, lijkt Juan Guillermo Garcés nog niet van plan om op te geven. Als ik hem later tegenkom in het reservaat, en hij me de doelstellingen van zijn project uitlegt, vertelt hij ook dat hij alweer een nieuw plan heeft bedacht. Hij wil tienduizend hectaren oerwoud kopen en dat toevoegen aan het bestaande reservaat, om het zo van de ondergang te redden. Zijn droom is dat bezoekers van het natuurreservaat wandelingen kunnen maken in een echt oerwoud en zo in contact kunnen komen met zijn flora en fauna.

Als het zover is, zal ik de eerste zijn om mee op pad te gaan.

Schaf hier de boeken van Nico Verbeek aan bij Bol.com

*Eerder verschenen in La Chispa

Gerelateerde berichten

215 jaar onafhankelijkheid Colombia

20 juli 2025

Maradona in Colombia

6 december 2020

Mysterieuze moord herdacht – 25 jaar zonder Alvaro...

8 november 2020

Het definitieve einde van Mafalda

20 oktober 2020

Colombiaanse generaal Oscar Naranjo: de beste politieagent van...

11 juli 2020

Radio Sutatenze: Onderwijs in tijden van Pandemie

1 juni 2020

Die andere pandemie – Spaanse Griep in Boyacá

4 mei 2020

De kolonel die Pablo Escobar klein kreeg overleden

30 maart 2020

De eerste Colombiaanse wielerlegende: Cochise Rodríguez

3 maart 2020

Colombiaanse Drugsbaron alias El Mexicano, dertig jaar na...

4 februari 2020

reizen naar colombia

Zoeken

BOEK-COLOMBIAANSE-DANSGROEP-AIRES-COLOMBIANOS

Exclusieve verhalen

  •  Armero.. en de wond van 35 jaar oud
  •  Ciudad Perdida
  •  Copa America 2001
  •  Embera indianen
  •  La Violencia
  •  Muisca indianen
  •  Muziek en dans
  •  Mythen en legenden
  •  Nico Verbeek: Van Macondo tot Medellín
  •  Villa De Leyva
  •  Las Lajas: De witte kerk
  •  De lugubere geheimen van Colombiaanse gevangenis La Modelo
  •  De duistere kant van ex-president Uribe
  •  La Gaitana
  •  Hoe je jouw 15e verjaardag viert in Colombia, de Quinceañera
  •  Andrés Carne de Res: een visueel staaltje smakelijke marketing
  •  Mijn naam is Juan Pablo alias Sebastián Marroquín, zoon van Pablo Escobar
  •  Andrés Escobar – De Kronieken van een Heer

Vrienden van Colombiaans.nl

Go2Colombia.nl
Latinonet

Privacy Beleid
Cookies

Invloedrijke personen

  •   Álvaro Uribe
  •   Clara Rojas
  •   Fernando Botero
  •   Gabriel García Márquez
  •   Griselda Blanco
  •   Iván Duque Márquez
  •   Íngrid Betancourt
  •   Juan Manuel Santos
  •   Jorge Eliécer Gaitán
  •   Pablo Escobar Gaviria
  •   Simón Bolívar
  •   Tanja Nijmeijer

Travel

  •  Colombiaans.nl start reisbureau!
  •  Reisbureau Go2Colombia.nl
  •  48 uur in Santa Marta
  •  48 uur in De Koffiedriehoek
  •  Het Caribisch gebied
  •  Het binnenland
  •  De jungle
  •  Colombiaans reizen
  •  Koffiedriehoek

Volg ons op Instagram

colombiaans.nl

Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia. Bekijk onze website op Colombiaans.nl.

The King has Arrived... - In zijn eerste wedstrijd The King has Arrived... - In zijn eerste wedstrijd tegen Internacional de Bogota kwam, zag en overwon zijn nieuwe team. Atletico Nacional won gisteren met 2-3. Hierin gaf James gelijk zijn visitekaartje af door een assist te geven op het winnende doelpunt.
EINDE VAN EEN TIJDPERK… James stopt bij nationale EINDE VAN EEN TIJDPERK… James stopt bij nationale team De topscorer van Colombia in officiële wedstrijden neemt afscheid. De enige voetballer van La Tricolor die ooit topscorer van een WK is geworden, winnaar van de Puskás Award en maker van dat onvergetelijke doelpunt tegen Uruguay tijdens het WK van 2014 in Brazilië stopt. Hij was de topscorer én assistkoning van Colombia in de kwalificatiereeks voor het WK van 2018 in Rusland. Hij maakte het doelpunt dat de kwalificatie bezegelde en was de Colombiaan met de meeste assists tijdens dat WK. In 2024 schitterde hij opnieuw. Hij werd uitgeroepen tot beste speler en beste aangever van de Copa América, waarin we na 23 jaar weer de finale bereikten. En op weg naar het WK van 2026 eindigde hij opnieuw als assistkoning en als een van de best presterende spelers in de kwalificatiereeks. Er zullen altijd discussies, kritiek en controverses rond zijn naam bestaan. Sommige journalisten en oud-voetballers zullen die gebruiken om krantenkoppen en kijkers te genereren. Maar over één ding kan niemand discussiëren: de prestaties van James Rodríguez voor de Colombiaanse nationale ploeg en de erfenis die hij heeft achtergelaten in het wereldvoetbal. Voor velen neemt hiermee simpelweg de grootste voetballer uit de geschiedenis van La Tricolor afscheid.
Het is zover - James Rodriguez ligt vast tot juni’ Het is zover - James Rodriguez ligt vast tot juni’27
James naar Atletico Nacional - Het is officieel. J James naar Atletico Nacional - Het is officieel. James speelt weer in Colombia. @nacionaloficial
UNIDOS POR COLOMBIA On October 11, we come togeth UNIDOS POR COLOMBIA On October 11, we come together in Amsterdam for UNIDOS POR COLOMBIA — an unforgettable evening filled with music, dancing, Colombian food, live entertainment, connection, and above all, a meaningful purpose. This is more than just a night out. Behind this event is a bigger mission: to support the people and animals who have been affected by the devastating earthquake in Colombia. By joining us, you are helping support organizations and communities working directly in the affected areas, providing help, care, and support to those who need it most. And you will see exactly where your support is going. Throughout the evening, we will make live connections with three organizations currently working in the affected areas of Colombia, giving you the opportunity to hear directly from the people on the ground and learn more about the impact they are making. ✨ What to expect: 🎶 Music & live performances 🎤 A live artist performing during the evening 💃 Colombian vibes & dancing 🍴 Delicious Colombian food 🎁 Amazing lottery prizes ✨ A mystery live performance you won't want to miss 📡 Live connections with three organizations working in the affected areas 🚗 Free parking! And most importantly: coming together to make a real difference Your ticket is only €15. You're not simply buying a ticket. You're buying an unforgettable experience while helping make a difference in the lives of people and animals affected by the earthquake in Colombia. Every contribution matters. Every person counts. Every act of support can make a difference. 📅 October 11 | 3 PM – 10 PM ToekomstMuziek Danzigerbocht 29, 1013 AM Amsterdam Tickets: € 15 https://ticketpoint.nl/nl/evenement/benefiet-unidos-por-colombia Free parkingCome for the music. Stay for the atmosphere. Enjoy the live artist. Discover the mystery performance. UNIDOS POR COLOMBIA Together, we can make a difference. Organiseer by: Tribes Movement.org together with - Its Never Too Late, Pluriversity Weavers, Dj John de Colombia and Carlitos Connection. @carlitos_conexion @djjohndecolombia @tribes_movement @oswaldovriend
Quinterito stopt… Juan Fernando Quintero stopt bij Quinterito stopt… Juan Fernando Quintero stopt bij de nationale selectie. De 33-jarige middenvelder bevestigde dat hij heeft besloten een stap opzij te zetten na de teleurstelling over de uitschakeling van Colombia op het WK van 2026. Daarmee komt een periode van 14 jaar ten einde, die werd gekenmerkt door beslissende doelpunten, momenten van buitengewoon talent en drie WK-deelnames.
De laatste shirts verkrijgbaar 30,- per stuk Rela De laatste shirts verkrijgbaar 30,- per stuk Relaxed fit Katoen Zwart 1x S 1x M Wit 2x S 3x M Bestel via een privébericht
ARC Glora komt eraan - Het programma voor de aank ARC Glora komt eraan - Het programma voor de aankomende dagen Zaterdag 5 september 10.00 - 22.00 uur - Open voor publiek 10.00 - 12.00 - presentatie 12.40 uur - dansoptreden Zondag 6 september 10.00 - 22.00 uur - Open voor publiek 10.30 - 12.00 uur - kinderactiviteiten 13.30 - 16.00 uur - tentoonstelling kunstenaar Andrés Prado 14.30 - 15.30 uur - muziekvoorstelling Luisa Montalvo 16.30 - 18.00 uur - optreden QuiQue Locatie: Ruyterkade Oost Amsterdam @embcolnl
Hot Wheels X Maluma Maluma is samen met Toyota en Hot Wheels X Maluma Maluma is samen met Toyota en Hot Wheels een mooie samenwerking aangegaan. Hot Wheels® bundelt de krachten met wereldster Maluma voor een unieke Toyota Land Cruiser FJ60, geïnspireerd op zijn Colombiaanse afkomst en zijn liefde voor auto’s. De opvallende rode carrosserie is voorzien van retrographics in de kleuren van de Colombiaanse vlag, stoere offroad-modderspatten en persoonlijke details zoals ‘La Matrona’, Maluma’s naam en zijn kenmerkende ‘MLM 994’-kenteken. Een subtiele verwijzing naar zijn album Loco x Volver maakt het ontwerp compleet. Met Real Riders offroadbanden, een volledig metalen chassis en een premium magnetische displayverpakking is dit een echte blikvanger voor iedere Hot Wheels®-verzamelaar. Prijs: 30 euro Schaal 1:64 • ZAMAC • Real Riders • Premium verpakking Link om te pre-orderen: https://creations.mattel.com/en-nl/products/hot-wheels-x-maluma-x-toyota-land-cruiser-fj60-jwk47 @hotwheelsofficial Hot Wheels
Ze zijn binnen! - Vandaag besteld is binnen een pa Ze zijn binnen! - Vandaag besteld is binnen een paar dagen in huis. We hebben er nog een paar over. Laat via een privébericht weten welke kleur en maat je wenst en je hoort snel of deze nog op voorraad is
Gevolgen van de aardbeving in Colombia 2: Marcel v Gevolgen van de aardbeving in Colombia 2: Marcel vd Linden - Op 10 augustus kreeg Colombia te maken met een zware aardbeving met de kracht van maar liefst 7,4 op Schaal van Richter. We krijgen op de redactie van Colombiaans verscheiden verhalen binnen die het waard zijn om te vertellen. Deze keer het verhaal van Marcel. Lees het verhaal op Colombiaans.nl
Het benefietduel ‘Levantemos a Colombia’ vond plaa Het benefietduel ‘Levantemos a Colombia’ vond plaats op vrijdag 21 augustus 2026 in het Estadio Nemesio Camacho El Campín in Bogota. Deze werd georganiseerd door Mario Alberto Yepes en bracht legendarische en actieve voetballers samen voor de slachtoffers van de zware aardbeving van 10 augustus. De wedstrijd trok 35.000 toeschouwers en bracht ongeveer 2,5 miljard pesos op (bijna 7 ton). Er speelden 36 prominenten verdeeld over een geel en blauw team, onder leiding van iconen als René Higuita en Francisco Maturana. Grote namen als Radamel Falcao, Carlos Valderrama, Oscar Cordoba, Jackson Martinez en Juan Guillermo Cuadrado waren aanwezig. Ook waren er muzikale optredens van artiesten als Santiago Cruz en Gusi. De wedstrijd De wedstrijd eindigde in een vermakelijke 4-3 overwinning voor het geel gekleurde team. Jackson Martínez en Fredy Guarín scoorden beide tweemaal, en ook Cuadrado en Juan Pablo Ángel vonden het net. Organisator Yepes scoorde lachend een eigen doelpunt. Opbrengst: De opbrengst van circa 2,5 miljard pesos (ongeveer 810.000 dollar) gaat naar humanitaire organisaties zoals het Rode Kruis om de getroffen regio’s te ondersteunen.
Galatasaray speelde vanavond met 2-2 gelijk - voor Galatasaray speelde vanavond met 2-2 gelijk - voorafgaand aan de wedstrijd betuigde de club zijn steun aan de slachtoffers van de aardbeving in Colombia door de warming up in speciale shirts te doen. ‘Estamos contigo Colombia’ prijkte op het shirt
Bericht van het Rode Kruis Colombia is gisteren ge Bericht van het Rode Kruis Colombia is gisteren getroffen door een zware aardbeving die grote schade heeft aangericht. 💔 Tientallen gebouwen zijn ingestort. Na de beving volgden nog 33 naschokken, waardoor de situatie voor veel mensen onzeker blijft. Reddingsteams van het Rode Kruis zijn dag en nacht bezig met zoekacties naar overlevenden onder het puin. ⛑️ Ook brengen hulpverleners de schade en de behoeften in kaart, zodat de juiste hulp zo snel mogelijk op de juiste plek terechtkomt. @rodekruis
Zware aardbeving treft Colombia - Tientallen doden Zware aardbeving treft Colombia - Tientallen doden en vermisten 🥲 Lees verder op Colombiaans.nl
LAST CALL - bestel vandaag nog het katoene present LAST CALL - bestel vandaag nog het katoene presentatieshirt van Colombia voor 29,-. Bestel via een privébericht en geef aan welke maat en kleur je wilt. Zwart en wilt verkrijgbaar. Vamos!
👕 Eindelijk! - We kunnen hem bestellen. Een heerl 👕 Eindelijk! - We kunnen hem bestellen. Een heerlijk shirtje van katoen van Colombia. Maten: S - XXXXL Prijs: 29,- (ex verz) Materiaal: katoen Kleuren: zwart en wit Hoe deze valt? Twijfel je qua maat? Bestel dan een maat groter. Wil je hem ook? Bestel dan via een privébericht. Zet hierin welke maat je wilt bestellen, de kleur, jouw e-mail en huisadres.
Jhon Duran vergezelt Richard Rios bij FC Benfica Jhon Duran vergezelt Richard Rios bij FC Benfica - Hij was gelijk belangrijk met een goal en een assist @slbenfica
Colombia viert 216 jaar onafhankelijkheid! - Colo Colombia viert 216 jaar onafhankelijkheid! - Colombia verkreeg zijn onafhankelijkheid van Spanje na een jarenlange strijd. Het proces begon op 20 juli 1810 – de datum die nog altijd wordt gevierd als nationale onafhankelijkheidsdag. Pas na de beslissende Slag bij Boyacá op 7 augustus 1819, geleid door Simón Bolívar, werd het land daadwerkelijk onafhankelijk.
Gracias Los Cafeteros ❤️ Gracias Los Cafeteros ❤️
Volg op Instagram
nieuws uit Colombia Bij Colombiaans.nl lees je het laatste nieuws uit Colombia. Colombiaans.nl publiceert nieuws, actualiteiten, exclusieve verhalen en achtergrondinformatie uit Colombia
Adverteren?
Informatie en voorwaarden adverteren

Telefonisch contact?
Bel gerust

Disclaimer
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Linkedin
  • Youtube
  • Email
  • Soundcloud
  • RSS
Footer Logo

©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl


Back To Top
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl
Like ons

Si! We hebben je hard nodig!

Wil je op de hoogte blijven van nieuws en achtergrondverhalen uit Colombia?
Like ons dan!
Heb je ons al geliked? Klik op de knop ‘Sluiten’