Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
ColombiaColombiaansHet laatste nieuws uit ColombiaTravel

La Guajira, een wereld van grote verschillen

by Colombiaans.nl 3 maart 2019
3 maart 2019

Door: Maarten Hertog

Kom laten we eens naar een woestijn gaan. Waarom niet? Vaak is er veel meer te zien dan je denkt. Gaaf! Maar welke woestijn in de wereld dan? Nou, daar wil ik een bijzondere aan toevoegen. Deze ligt in Colombia. In het land van tropisch klimaat en salsa? Ja, precies daar. En het meteen ook een gebied waar ik het wereld toneel van dit moment terug gezien vanuit allerlei perspectieven. Een bijzondere ervaring die ik nu hier ga delen. Ik neem je mee naar La Guajira!


Om te beginnen de locatie. Het departement (zoals wij provincies kennen) heet La Guajira. Dit ligt helemaal is het noord-oostelijke puntje van het land. Het lijkt zelfs over Venezuela heen te kruipen. Inderdaad, dat is het land wat zich op dit moment in een diep dal zit. Misschien wel het diepste dal van de geschiedenis van dit land.
Door de ligging en combinatie van natuurverschijnselen heeft de regio van La Guajira nauwelijks regen en wordt het bestempelt als een woestijn. En dan een woestijn wat grenst aan de zee. Hierdoor kan je al rennend van de woestijnduinen de zee in duiken. Tevens zijn hierdoor bijzondere landschappen te bewonderen.

La Guajira, een wereld van grote verschillen
Dat Venezuela dichtbij ligt is te zien in de stad Uribia. Mensen komen uit Venezuela om brandstof te verkopen en allerlei eten te kopen om weer mee terug te nemen. Je krijgt er geen onveilig gevoel, maar brandstof wat vanuit Coca Cola-flessen wordt verkocht is wel weer een nieuwe ervaring. Dit wordt gedaan omdat brandstof voor bijna niks verkocht wordt in Venezuela.

Vervolgens wordt het de grens over gesmokkeld en wordt het voor een veel lagere prijs in Colombia verkocht. En dat alles met een flinke winstmarge. Een situatie die aan de grens voor onveiligere situatie zorgt. Wat je vaker ziet in de wereld: waar olie is gebeuren gekke dingen.

Ik vraag me dan af… Wie gaat er wonen in La Guajira en waarom? Van oorsprong, zoals in meerdere delen van Zuid-Amerika, woonde hier al een inheemse bevolking. In deze regio heten ze de Wayuu. Zij maken wijs gebruik van de materialen die ze om zich heen hebben. Zo maken zij hekken en muren van de kern van cactussen.

La Guajira, een wereld van grote verschillen
Na de komst van de Spanjaarden is ook in dit gebied wat verandert. De lokale bevolking wordt gerespecteerd, maar ook worden er veel materialen uit de grond en uit de zee gehaald. Zo wordt er onder andere gas gewonnen voor heel Colombia en Venezuela. Ook door de combinatie van zon voor het verdampen en de zee om te hoek wordt als het zout van Colombia hier gewonnen. Een mooi proces waarbij het zout / zoute water op een bepaald moment roze kleurt. Je zou denken dat de mensen hier meer dan genoeg geld hebben.

Helaas is dit niet het geval. Veel geld gaat naar mensen die hier niet wonen. Hierdoor is dit het gebied met een van de meest arme inwoners van Colombia die een rijk grondgebied onder hun voeten hebben. Tijdens de reis wordt je hiermee geconfronteerd en hoop je dat je geld goed terecht komt. Een contrast wat je vaker ziet in de wereld: rijke grond, arme mensen.

La Guajira, een wereld van grote verschillen
Een ervaring van naar dit gebied reizen was vanuit Santa Marta via Riohacha naar het uiteindelijk Punta Gallinas, het meest Noordelijkste puntje van het Zuid-Amerikaanse vaste land. Het begint in een stad wat populair is onder de reiziger en schitterende palmstranden bezit. Via een weg langs de zee zijn we naar Riohacha gegaan om vanuit daar door te reizen. In deze rustige en veilig strandplaats voel je al dat het grotere toerisme achter je hebt gelaten. Het is een van die steden die nog niet populair is en dat je daardoor een nog echte lokale ervaring hebt.

La Guajira, een wereld van grote verschillen
Eenmaal voorbij Riohacha gaat de transitie echt beginnen. Het landschap gaat van de laatste delen tropisch over in een gebied wat meer bij Afrika past, dan bij Zuid-Amerika. Met de ervaring van Botswana op zak voelde het voor mij alsof de safari weer begonnen was. Hier zul je dan niet de “Big 5” tegenkomen, maar wel krokodillen en bijzondere vogels, zoals flamingo´s. Deze brengen dit bijzondere landschap tot leven. Een landschap waar zelfs bomen in zout water groeien.

La Guajira, een wereld van grote verschillen
Verblijven kun je comfortabel doen in allerlei hostels / hostels waarbij je heerlijke verse vis kan eten en in de avond naar de prachtige sterrenhemel kan kijken. Het is bizar hoeveel sterren je wel niet ziet als er geen luchtvervuiling om je heen is. In dit gebied ben je helemaal weg van de bewoonde wereld en de uitzichten zijn er eindeloos. Gezien de ligging is er bijna elke avond een schitterende zonsondergang. Gaaf dat dit soort plekken nog bestaan in een wereld die steeds voller wordt gebouwd. En Colombia heeft nog veel van dit soort mooie plekjes!

La Guajira, een wereld van grote verschillen
Het reizen ging vooral per auto en gids (aanrader voor veiligheid), maar daarnaast was ook de mogelijkheid om een boot en motor te pakken om bepaalde gebieden verder in te gaan om weer meer dieren te spotten en verlaten stranden te bezoeken voor een mooie zonsondergang.

La Guajira, een wereld van grote verschillen
De toekomst van het departement heeft ook een mooi verhaal. Het doel is om het verder te laten groeien. Er zijn ideeën om directe vluchten te hebben vanaf de Nederlandse eilanden. Wordt het dan vol met resorts? Waarschijnlijk niet, want de mensen zijn alleen voor basic hostels / hotel. Hierdoor blijft de pure ervaring van dit bijzondere gebied bestaan. Laat dit een mooi voorbeeld zijn voor meerdere plekken in de wereld.

Maarten Hertog
– Colombiaans.nl

Meer over Maarten

Maarten woont in Medellín en werkt daar bij een Amerikaans bedrijf op een ontwikkelingsafdeling. Hij had ooit stage gelopen, werd gelijk verliefd op het land en ging er wonen en werken.

Meer informatie

– Reisverhaal Go2Colombia Anne: La Guajira deel 1: Waarom en hoe gaan?
– Reisverhaal Go2Colombia Anne: La Guajira deel 2: The other story…

Gerelateerde berichten

Hoofdrolspeler film Michael is half Colombiaans

23 april 2026

Karol G naar Nederland: alles over het concert...

22 april 2026

Colombian Vibes 2026 is terug!

8 april 2026

Nederlander in Colombia 48: Jordy Fredy

3 april 2026

James herstellende na ziekenhuisopname door uitdroging

3 april 2026

Verkiezingen: Colombia op een kruispunt

18 maart 2026

Event De Stem van mijn Roots

11 maart 2026

Nieuwe serie Escobar door de ogen van zijn...

18 februari 2026

Rapper Drake betaalt 75 duizend dollar voor Escobar-item

13 februari 2026

Vliegtuigongeluk in Colombia eist 15 levens

29 januari 2026

reizen naar colombia

Zoeken

BOEK-COLOMBIAANSE-DANSGROEP-AIRES-COLOMBIANOS

Exclusieve verhalen

  •  Armero.. en de wond van 35 jaar oud
  •  Ciudad Perdida
  •  Copa America 2001
  •  Embera indianen
  •  La Violencia
  •  Muisca indianen
  •  Muziek en dans
  •  Mythen en legenden
  •  Nico Verbeek: Van Macondo tot Medellín
  •  Villa De Leyva
  •  Las Lajas: De witte kerk
  •  De lugubere geheimen van Colombiaanse gevangenis La Modelo
  •  De duistere kant van ex-president Uribe
  •  La Gaitana
  •  Hoe je jouw 15e verjaardag viert in Colombia, de Quinceañera
  •  Andrés Carne de Res: een visueel staaltje smakelijke marketing
  •  Mijn naam is Juan Pablo alias Sebastián Marroquín, zoon van Pablo Escobar
  •  Andrés Escobar – De Kronieken van een Heer

Vrienden van Colombiaans.nl

Go2Colombia.nl
Latinonet

Privacy Beleid
Cookies

Invloedrijke personen

  •   Álvaro Uribe
  •   Clara Rojas
  •   Fernando Botero
  •   Gabriel García Márquez
  •   Griselda Blanco
  •   Iván Duque Márquez
  •   Íngrid Betancourt
  •   Juan Manuel Santos
  •   Jorge Eliécer Gaitán
  •   Pablo Escobar Gaviria
  •   Simón Bolívar
  •   Tanja Nijmeijer

Travel

  •  Colombiaans.nl start reisbureau!
  •  Reisbureau Go2Colombia.nl
  •  48 uur in Santa Marta
  •  48 uur in De Koffiedriehoek
  •  Het Caribisch gebied
  •  Het binnenland
  •  De jungle
  •  Colombiaans reizen
  •  Koffiedriehoek

Volg ons op Instagram

colombiaans.nl

Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia. Bekijk onze website op Colombiaans.nl.

Dag van de arbeid - een groet aan alle harde werke Dag van de arbeid - een groet aan alle harde werkers!
Geen grap - vanaf 1 mei gaat adidas shirt voor hon Geen grap - vanaf 1 mei gaat adidas shirt voor honden verkopen. Onder andere Colombia, Argentinie en Mexico fungeren als proefkonijn
Diaz houdt Bayern München in de race met werelddoe Diaz houdt Bayern München in de race met werelddoelpunt. De Duitsers verloren met 4-3 en mogen het volgende week thuis wederom tegen PSG proberen.
Ook al mocht het gisteren niet baten, James werd g Ook al mocht het gisteren niet baten, James werd gisteren uitgeroepen tot man van de wedstrijd. Tegen FC Los Angeles verloor Minnesota United met 0-1.
Hoofdrolspeler film Michael is half Colombiaans - Hoofdrolspeler film Michael is half Colombiaans - Ja, wie had dat verwacht? Jaafar Jeremiah Jackson is dan wel de zoon van Jackson 5-lid Jermaine, ook heeft hij een moeder die uit Colombia komt. Lees snel verder op Colombiaans.nl #colombia #colombiaans #michaelthemovie #nieuwsuitcolombia
Karol G naar Nederland: alles over het concert in Karol G naar Nederland: alles over het concert in 2027 - Lees verder op Colombiaans.nl
KAROL G NAAR NEDERLAND! - Karol G treedt op 10 jul KAROL G NAAR NEDERLAND! - Karol G treedt op 10 juli 2027 op in de Johan Cruijff ArenA in Amsterdam met haar 'Viajando Por El Mundo Tropitour', wat haar grootste show in Nederland tot nu toe markeert. De Colombiaanse superster, bekend van hits als 'Si Antes Te Hubiera Conocido', stond eerder in 2024 in de Ziggo Dome.
Welkom bij de Location Reveal Video van Colombian Welkom bij de Location Reveal Video van Colombian Vibes 2026 🎫 www.ColombianVibes.nl
Vanavond 20.00 uur - Location Reveal Colombian Vib Vanavond 20.00 uur - Location Reveal Colombian Vibes 2026 Event page https://fb.me/e/3CGYZqgOn
📺 Tv vanavond: Survive Your Family - Dit is een n 📺 Tv vanavond: Survive Your Family - Dit is een nieuw avontuurlijk realityprogramma, dat zich afspeelt in Colombia. Presentatie: Art Rooijakkers, Wanneer: donderdag 16 april Tijd : 20:30 uur Zender: SBS6 Extra info: Vier bekende families overleven acht etappes in de Colombiaanse jungle met nul luxe en worden volledig overgeleverd aan hun eigen familiebanden. @sbs6nl
🔥 Colombian Vibes 2026 is terug! - Het is zover! W 🔥 Colombian Vibes 2026 is terug! - Het is zover! We gaan weer samen kijken naar een WK-wedstrijd met Colombia in de hoofdrol. De kaartverkoop is zojuist officieel gestart. Lees hier meer info over welke wedstrijd we uitzenden, tijden en tickets. Lees meer op Colombiaans.nl
Het Urbi et Orbi is uitgesproken : Zalig Pasen 🐰 Het Urbi et Orbi is uitgesproken : Zalig Pasen 🐰 🥚
🇨🇴 NIEUWE EDITIE: Nederlander in Colombia 48: Jor 🇨🇴 NIEUWE EDITIE: Nederlander in Colombia 48: Jordy Fredy Lees verder op Colombiaans.nl #colombia #nieuwsuitcolombia #nederlanderincolombia #colombiaans
James herstellende na ziekenhuisopname door uitdro James herstellende na ziekenhuisopname door uitdroging - Lees verder op Colombiaans.nl
Colombia beleeft slechte generale tegen Kroatië - Colombia beleeft slechte generale tegen Kroatië - De ploeg verloor met 2-1 in Orlando. Jhon Arias scoorde aan Colombia's zijde.
🥲militairen komen om bij vliegtuigcrash - Het ong 🥲militairen komen om bij vliegtuigcrash - Het ongeval met een legervliegtuig in het zuiden van Colombia heeft aan minstens acht mensen het leven gekost. Dat heeft de lokale overheid meegedeeld. In eerste instantie werd gevreesd voor tientallen doden. Het dodental kan wel nog verder oplopen. Er zijn 83 gewonden gemeld. Veertien van hen bevinden zich in kritieke toestand, zegt gouverneur John Gabriel Molina Acosta. Over het lot van meer dan dertig inzittenden bestaat nog geen duidelijkheid. Het legertoestel, een Hercules C1-130, was gecrasht vlak na het opstijgen op de luchthaven van Puerto Leguizamo, in de Amazoneregio en op de grens met Peru.
🇨🇴🇨🇴🇨🇴 Verkiezingen: Colombia op een kruispunt - T 🇨🇴🇨🇴🇨🇴 Verkiezingen: Colombia op een kruispunt - Terwijl we hier in Nederland naar de stembussen mogen voor de gemeenteraadsverkiezingen is de strijd om de stemmen ook losgebarsten in Colombia. Onze reporter in Colombia schreef een uitgebreide analyse over de kandidaten, de onderwerpen en uitdagingen. Eén ding is duidelijk: Colombia staat op een kruispunt. Lees verder op Colombiaans.nl #colombiaans #verkiezingcolombia #politiekcolombia
Wanneer jouw beste vriend altijd voor je klaarstaa Wanneer jouw beste vriend altijd voor je klaarstaat ♥️. - Tag de jouwe
🎬 Dear Killer Nannies vertelt Colombia’s meest pij 🎬 Dear Killer Nannies vertelt Colombia’s meest pijnlijke hoofdstuk door de ogen van een kind. De serie is geïnspireerd op de jeugd van Juan Pablo Escobar en laat zien hoe het was om op te groeien als zoon van Pablo Escobar — omringd door gewapende bewakers die tegelijk bescherming én constante dreiging betekenden. In plaats van geweld centraal te zetten, focust de serie op het dagelijks leven onder permanent toezicht, waar angst en veiligheid naast elkaar bestaan. Met John Leguizamo als Pablo Escobar verschuift het perspectief van criminele mythes naar een intiem verhaal over vaderschap, macht en een verloren kindertijd. Lees meer op Colombiaans.nl #DearKillerNannies #JuanPabloEscobar #JohnLeguizamo #Colombia #NieuweSerie
🇨🇴🇨🇴🇨🇴 TROTS: - Meer dan 100 Plays op Spotify! Ons 🇨🇴🇨🇴🇨🇴 TROTS: - Meer dan 100 Plays op Spotify! Ons gesprek met Jan-Willem van Go2Colombia heeft meer dan 100 plays opgeleverd. We zijn jou als luisteraar meer dan dankbaar. Stay tuned, want binnenkort volgen er meer afleveringen. 🎧 Nog niet geluisterd? Ga dan naar Spotify en zoek via 'ColombiCast' de laatste aflevering en luister deze terug.
Volg op Instagram
nieuws uit Colombia Bij Colombiaans.nl lees je het laatste nieuws uit Colombia. Colombiaans.nl publiceert nieuws, actualiteiten, exclusieve verhalen en achtergrondinformatie uit Colombia
Adverteren?
Informatie en voorwaarden adverteren

Telefonisch contact?
Bel gerust

Disclaimer
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Linkedin
  • Youtube
  • Email
  • Soundcloud
  • RSS
Footer Logo

©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl


Back To Top
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl
Like ons

Si! We hebben je hard nodig!

Wil je op de hoogte blijven van nieuws en achtergrondverhalen uit Colombia?
Like ons dan!
Heb je ons al geliked? Klik op de knop ‘Sluiten’